COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş kişilerde göz kırpma refleks yanıtlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 927027
  2. Yazar: RANA ÖZEROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET BADEMKIRAN, DR. ŞEYMA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: COVID enfeksiyonu tipik olarak ateş, solunum sıkıntısı gibi bulgularla prezente olsa da artık iyi bilmekteyiz ki pek çok nörolojik komplikasyonla da karşımıza gelmektedir. Bu komplikasyonları temel olarak periferik ve santral sinir sistemi tutulumu olarak iki ana başlıkta sınıflandırmaktayız (1). Bu çalışmada, kraniyal nöropati bulgusu olmayan semptom şiddeti hafif COVID olgularında, subklinik olarak santral sinir sistemi tutulumunu elektrofizyolojik testlerle göstermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma olgu kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır (Onay kararı : 22-9T/11). GKR ölçümleri Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Elektrofizyoloji laboratuvarında yapılmıştır. Olgu grubuna son 3 ay içerisinde COVID PCR testi pozitif olan, hastane yatışı gerektirmeyen hafif ve orta şiddette COVID enfeksiyonu geçiren hastalar dahil edildi. Ölçümler Eylül 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında yapıldı. Diyabeti olan, geçirilmiş Bell Palsi, beyin sapı inmesi, beyin sapında yapısal lezyonu olan, demiyelinizan periferal nöropati tanısı olanlar araştırmaya dahil edilmedi. 70 olgu, 58 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Her iki grubun bilateral R1, R2 ve R2' yanıtlarının latans ve amplitüdleri ölçüldü ve sonuçları incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although COVID infection typically presents with symptoms such as fever and respiratory distress, we now know well that it also manifests with many neurological complications. We categorize these complications mainly under two main headings: peripheral and central nervous system involvement (1). In this study, we aimed to demonstrate subclinical central nervous system involvement through electrophysiological tests in mild COVID cases without cranial neuropathy symptoms. MATERIALS AND METHODS: The study was planned as a case-control study. It was approved by the Local Ethics Committee of Ege University Faculty of Medicine (Approval number: 22-9T/11). GKR measurements were performed in the Electrophysiology laboratory of the Neurology Department at Ege University Hospital. The case group included patients who had tested positive for COVID by PCR in the last 3 months and had mild to moderate COVID infection that did not require hospitalization. Measurements were made between September 2022 and September 2023. Patients with diabetes, a history of Bell's palsy, brainstem stroke, structural lesions in the brainstem, or a diagnosis of demyelinating peripheral neuropathy were excluded from the study. Seventy cases and fifty-eight healthy controls were included. Bilateral R1, R2, and R2' latencies and amplitudes were measured and the results were analyzed.