3 boyutlu yazıcıların otomotiv yedek parça sektörüne etkisi
Impact of 3d printers on the automotive spare parts industry
- Tez No: 927032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 3 Boyutlu yazıcı teknolojisinin otomotiv yedek parça endüstrisinde yaratabileceği potansiyel dönüşümlerini ve bu dönüşümlerin sektöre olan etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Dijital tasarımların fiziksel nesnelere dönüştürülmesine olanak tanıyan bu yenilikçi teknoloji, geleneksel üretim süreçlerini değiştirerek daha esnek, hızlı ve maliyet etkin üretim yöntemleri sunmaktadır. Çalışmada, 3 Boyutlu yazıcıların otomotiv sektöründe maliyet etkinliği, tedarik zinciri yönetimi, çevresel sürdürülebilirlik ve iş gücü dönüşümleri üzerindeki etkileri sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırmada, metodoloji olarak, literatür taramasının yanı sıra, PESTLE analizi kullanılarak 3 Boyutlu yazıcı teknolojisinin sektöre olan ekonomik, politik, sosyal, teknolojik, çevresel ve yasal etkileri değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, fenomenolojik araştırma yöntemi ile sektör profesyonellerinin teknolojiyle ilgili deneyimleri incelenmiş ve bu deneyimlerin sektördeki uygulamalara yansımaları ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, 3 Boyutlu yazıcı teknolojisinin üretim maliyetlerini düşürdüğünü, tedarik zincirini optimize ettiğini ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli avantajlar sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu teknolojinin sektörde iş gücü dönüşümlerine yol açtığı ve yasal düzenlemelerin yaygınlaşma sürecini etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular, büyük otomotiv firmalarının 3 Boyutlu yazıcı teknolojisini nasıl benimsediği ve iş süreçlerine nasıl entegre ettiği örnek olay incelemeleriyle desteklenmiştir. Sonuç olarak, 3 Boyutlu yazıcıların sektörde uzun vadede yaratabileceği rekabet avantajları ve inovasyon kapasiteleri bu çalışmada kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, elde edilen bulgulara istinaden akademik, kamu ve reel sektöre tavsiyeler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively addresses the potential transformations that 3 Boyutlu printing technology can create in the automotive spare parts industry and the effects of these transformations on the sector. This innovative technology, which enables the conversion of digital designs into physical objects, offers more flexible, faster, and cost-effective production methods by altering traditional manufacturing processes. The study analyzes in detail the impact of 3 Boyutlu printers on cost efficiency, supply chain management, environmental sustainability, and workforce transformations in the automotive sector. In the research, a PESTLE analysis was conducted to evaluate the economic, political, social, technological, environmental, and legal impacts of 3 Boyutlu printing technology on the industry. Additionally, using a phenomenological research method, the experiences of industry professionals with the technology were examined, and the reflections of these experiences on industry practices were revealed. The findings indicate that 3 Boyutlu printing technology reduces production costs, optimizes the supply chain, and provides significant advantages in terms of environmental sustainability. Furthermore, it has been determined that this technology leads to workforce transformations in the industry and that legal regulations affect the adoption process. These findings are supported by case studies that demonstrate how major automotive companies have adopted 3 Boyutlu printing technology and integrated it into their business processes. In conclusion, this study comprehensively examines the long-term competitive advantages and innovation capacities that 3 Boyutlu printers can create in the industry.