2024 felsefe öğretim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the 2024 philosophy curriculum
- Tez No: 927031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACAR ERDOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2024 Felsefe Öğretim Programı'nı (10.ve 11. sınıflar) Demirel'in Analitik Program Değerlendirme Modeli (DAPDEM) doğrultusunda değerlendirmektir. Araştırma nitel çalışma desenlerinden durum çalışması doğrultusunda tasarlanmıştır. Araştırmada doküman analizi ve görüşme yapılmıştır. Araştırmada kullanılan doküman MEB tarafından hazırlanan 2024 Felsefe Öğretim Programı'dır. Araştırmanın çalışma grubunu 16 felsefe grubu öğretmeni ve felsefe alanında uzman olan üç akademisyen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Doküman İncelemesi Formu, Yarı Yapılandırılmış Öğretmen Görüşme Formu ve Yarı Yapılandırılmış Akademisyen Görüşme Formu kullanılmıştır. Görüşme yoluyla elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın doküman analizi sonucunda programın dayandığı felsefe ve yaklaşımın açıkça ifade edilmediği; programda öğrenme çıktılarının aşamalı sınıflama ilkesine uygun hazırlanmadığı görülmüştür. Kazandırılması hedeflenen beceri, değerler ve eğilimlerin uluslararası kuruluşların önemli gördüğü becerilerle örtüştüğü, içeriğin öğrenme çıktılarına uygun ve kapsayıcı özellik gösterdiği, öğrenme ve öğretme uygulamalarına programda detaylı olarak yer verildiği ancak öğrenme kanıtlarına ilişkin örneklerin nasıl işe koşulacağına dair bilgilendirmenin sınırlı olduğu belirlenmiştir. Yapılan içerik analizi sonucunda ise öğretmenler tarafından program yaşama dönük, güncel, öğrenci merkezli, bütüncül gelişime uygun şeklinde olumlu olarak değerlendirilirken diğer yandan programın dilinin akademik ve karmaşık, ölçme ve değerlendirme sürecinin zor ve zaman alıcı, programın süresinin yetersiz olduğu ifade edilmiştir. Akademisyenler ise programın felsefi bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik, ezberci anlayıştan uzak, güncel, bütüncül bir yaklaşıma sahip olduğunu; öte yandan programda kavramlar, başlıklar ve ölçme ve değerlendirme kısmında iyileştirmeler yapılabileceğini belirtmişlerdir. Programda öğrenme çıktıları ve süreç bileşenlerinin ardışıklık ve aşamalı sınıflama ilkesine uygun olarak revize edilmesi; ölçme ve değerlendirme araçlarının ne zaman, hangi amaçla kullanılacağı ve nasıl işe koşulacağına yönelik detaylı bilgiye yer verilmesi, programın anlaşılırlığını sağlamak adına kavramların daha sade ve anlaşılır olması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the 2024 Philosophy Curriculum (Grades 10 and 11) in line with Demirel's Analytical Curriculum Evaluation Model (DAPDEM). The research was designed in line with a case study, one of the qualitative study designs. Document analysis and interviews were used in the research. The document used in the research is the 2024 Philosophy Curriculum prepared by the Ministry of National Education. The study group consisted of 16 philosophy group teachers and three academicians who are experts in the field of philosophy education. Document Analysis Form, Semi-structured Teacher Interview Form and Semi-structured Academic Interview Form were used as data collection tools. The data obtained through interviews were analyzed using content analysis. The document analysis revealed that the philosophical foundations and approaches underpinning the curriculum were not explicitly stated, and the learning outcomes were not structured according to the principle of hierarchical classification. It was observed that the skills, values, and tendencies targeted in the curriculum align with competencies deemed significant by international organizations. Additionally, the content was found to be consistent with the learning outcomes and demonstrated inclusivity. The curriculum provided detailed coverage of learning and teaching practices; however, guidance on how to utilize examples of learning evidence was found to be limited. As a result of the content analysis, teachers positively evaluated the curriculum as life-oriented, up-to-date, student-centered, and suitable for holistic development; on the other hand, they stated that the language of the curriculum was academic and complex, the measurement and evaluation process was difficult and time-consuming, and the duration of the curriculum was insufficient. Academics, on the other hand, stated that the curriculum has an up-to-date, holistic approach that aims to provide philosophical knowledge and skills, far from rote learning, and has a holistic approach; on the other hand, they stated that improvements could be made in the concepts, titles, and measurement and evaluation parts of the curriculum. It can be suggested that learning outcomes and process components should be revised in accordance with the principle of sequentiality and progressive classification; detailed information on when, for what purpose and how to use measurement and evaluation tools should be included, and the concepts should be simpler and clearer in order to ensure the comprehensibility of the curriculum.