Metal kontaminasyonunun küçük balmumu güvesi larvalarının biyokimyasal kompozisyonuna etkileri
Impacts of metal contamination on the biochemical composition of lesser wax moth larvae
- Tez No: 927074
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRAN EYLEM GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Lityum (Li), baryum (Ba), mangan (Mn) ve demirin (Fe) Küçük Balmumu Güvesi larvalarının biyokimyasal kompozisyonuna etkisi araştırılmıştır. Biyokimyasal analizler için metallerin 125, 250 ve 500 mg/kg konsantrasyonlarına maruz bırakılan geç dönem larvalar kullanılmıştır. Her bir metal yapay besine ilave edilmiştir. Kontrol grubundaki larvalar metal içermeyen besinle beslenmiştir. Tüm larvalar deney süresi boyunca kontrollü koşullarda (25 ± 2 °C, %60 ± 5 bağıl nem ve 16A:8K saat) tutulmuştur. Sonuçlar, larvalardaki protein düzeyinin 125 ve 500 mg/kg lityum dozlarında büyük oranda düştüğünü ortaya koymuştur. Karbohidrat düzeyi lityuma maruz kalmaya bağlı olarak önemli ölçüde değişmezken, lipit düzeyi 125 ve 500 mg/kg'da önemli ölçüde arttı. Baryum kontaminasyonu larvaların protein seviyesini sadece 125 mg/kg konsantrasyonda arttırmıştır. Baryum ile muamele edilen tüm gruplarda karbohidrat miktarı belirgin şekilde azalmış ve lipit seviyesi 500 mg/kg'da artmıştır. Mangana maruz kalan larvalarda protein düzeyi 125 ve 250 mg/kg dozlarında önemli seviyede düşmüştür. Karbohidrat düzeyi tüm mangan konsantrasyonlarında aşağı yukarı etkilenmeden kalırken, lipit miktarı 250 mg/kg konsantrasyonda büyük oranda azalmıştır. Demir ile muamele edilen larvaların protein miktarı metal kontaminasyonuna bağlı olarak değişmezken, karbohidrat miktarları 125 ve 500 mg/kg'da önemli ölçüde azalmıştır. Demirin 250 mg/kg dozuna maruz kalan larvalarda lipit düzeyi kontrollere oranla dikkate değer ölçüde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The influence of lithium (Li), barium (Ba), manganese (Mn) and iron (Fe) on biochemical composition of lesser wax moth larvae was investigated. For biochemical analysis, the last instar larvae which exposed to 125, 250 and 500 mg/kg concentrations of metals were used. Each metal was added to the artificial diet. In the control group larvae fed on metal-free diet. All of the larvae were kept in controlled conditions (25 ± 2 °C, 60 ± 5% RH and 16L:8D h) during experimental period. The results revealed that protein amount of the larvae declined considerably at 125 and 500 mg/kg lithium doses. Carbohydrate concentration did not varied significantly with lithium exposure but lipid level considerably increased at 125 and 500 mg/kg. Barium contamination enhanced the protein amount of larvae at only 125 mg/kg concentration. The amount of carbohydrate at all barium-treated groups notebly decreased and lipid level enhanced at 500 mg/kg. In manganese-exposed larvae protein amount considerably reduced at 125 and 250 mg/kg doses. Carbohydrate level remained more or less unaffected at all manganese concentrations and lipid level reduced significantly at 250 mg/kg concentration. Protein level of iron-treated larvae did not change due to metal contamination whereas carbohydrate levels considerably declined at 125 ve 500 mg/kg. Larvae exposed to 250 mg/kg iron doses had significantly declined lipid content compared to controls.