Bozkır kültüründe türk göçleri ve yayılma yolları
Ways of distribution and turkish immigration in step culture
  1. Tez No: 927073
  2. Yazar: SALİH ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türk tarihi göçlerle başlar. Milattan önceki 3000' li yıllarda anayurtları olan Orta Asya'dan ilk göçler başlar. Sıradan olmayan ve belirli nizamda başlayan Türklerin göç serüveni, Eski ve Orta Çağlar boyunca yoğun bir şekilde devam eder. Andronovo kültür bölgesinin merkezinden dört bir yana dağılmaya başlayan Türklerin ilk siyasi oluşumları Çin' in kuzeybatısında doğarken, Türk toplumlarla akrabalık bağları çok güçlü olan İskitlerin de Doğu Avrupa bozkırlarında siyasi oluşumları başlamıştır. Çin' in kuzeyinde siyasi gücü iyice zayıflayan Hun grupları daha iyi yaşam sürmek için Orta Asya' nın batı taraflarına göç ederler. Burada güneye inen Hun-Türk grupları, Afganistan ve Hindistan civarında Akhun siyasi teşekkülünü oluştururken, Hazar' ın kuzeyinden daha batıya ilerleyen Türk-Hun grupları da Avrupa' nın içlerine kadar ilerleyecek bir şekilde siyasi teşekküllerini kurdular. Coşkun bir ırmaktan akan su gibi Türk göçleri durmaz ve sürekli doğudan batıya doğru akar ki, Hun-Türklerinden sonra Sabar, Ogur, Avar, Peçenek, Uz ve Kıpçak göçleri devam ederken, anayurtta olan Orhun havzasından güneye Uygurların, en dramatik göçleri yaşanmıştır. Türk göçleri sıradan barbar kavim göçleri gibi değildi. Birtakım zaruri şartlar altında“siyasi- etnik oluşum”,“siyasi- rekabet”,“sosyal- iktisadi gelişim”denklemlerinde göç etmişlerdi. Türklerin uçsuz bucaksız dünyada göç hareketlerini kolaylaştıran ise sahip oldukları“bozkır kültürü”nden kaynaklanıyordu. Türkler en doğuda Çin'le; en batıda Roma ve Bizans'la; Önasya' da Pers ve Sasanilerle dönemin en güçlü siyasi teşekkülleriyle boy ölçüşecek kudrete ve kültüre sahiptiler.
Özet (Çeviri)
Turkish history begins with migration. In the 3000s before Christ, the first migrations started from Central Asia, which was their homeland. The immigration adventure of the Turks, which started out of ordinary and in a certain order, continued intensively throughout the Old and Middle Ages. While the first political formations of the Turks, which began to disintegrate from the center of the Andronovo cultural region, began to emerge in northwestern China, the political formations of the Scythians with strong kinship with the Turkish communities started in the Eastern European steppes. In the north of China, the Hun groups, whose political power is weakened, migrate to the western parts of Central Asia in order to lead a better life. In this place, the Hun-Turk groups formed the political formation of White Huns around Afghanistan and India, while the Turkish-Hun groups that moved from the north of the Caspian to the west set up their political organizations in a way that would go into the interior of Europe. The Turkish migrations, such as water flowing from an ebullient river, do not stop and constantly flow from east to west, after Hun Turks, Sabars, Ogur, Avars, Pecheneg, Oghuz and Kipchaks migrations continue, and the most dramatic migrations of Uighurs from the homeland to the south have been experienced. Turkish migrations were not like ordinary barbarian tribes. They had migrated in the equations of“political-ethnic formation”,“political-competition”and“social-economic development under certain mandatory conditions. What facilitated the migration movements of the Turks in the vast world stems from their ”steppe culture". Turks in the east with China; to the west, Rome and Byzantium; to the near east Persia and the Sassanids; they had the power and culture to compete with the most powerful political organizations of the period.