Investigating the relationship between relational needs satisfaction, childhood trauma and somatic symptoms
İlişkisel ihtiyaçların tatmini, çocukluk travması ve somatik belirtiler arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 927112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut çalışmanın amacı çocukluk çağı travması, somatik belirtiler ve ilişkisel ihtiyaçlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma 18-60 yaşları arasında 336 katılımcıyla (277 kadın ve 53 erkek) yürütülmüştür. Çalışmanın verileri sırasıyla Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Anketi, Bradford Bedensel Belirti Envanteri ve İlişkisel İhtiyaç Tatmini Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veri analizi SPSS 26.0 kullanılarak yapılmıştır. Korelasyonel tasarım ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyonel analizler çocukluk çağı travması, somatik belirtiler ve ilişkisel ihtiyaç tatmini arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizi, çocukluk çağı travmalarının, ilişkisel ihtiyaçların tatmini ve somatik belirtiler arasında aracılık ettiğini göstermiştir. Bulgular, potansiyel teorik ve klinik çıkarımları vurgulayarak güncel literatür bağlamında açıklanmış ve çocukluk çağı travmalarının yetişkinlikteki ilişkisel ihtiyaçlar tatmini ve somatik belirtilerin deneyimindeki kritik rolü vurgulanmıştır. İlişkisel ihtiyaçların doyumu, çocukluk çağı travması ve somatik belirtiler arasındaki ilişkileri daha kapsamlı bir şekilde anlayabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the relationship between childhood trauma, somatic symptoms, and relational needs satisfaction. The study was conducted with 336 participants (277 females and 53 males), aged between 18–60 years. The data collected using the Informed Consent Form, Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Bradford Somatic Symptom Inventory, and Relational Need Satisfaction Scale, respectively. Data analysis was conducted using SPSS 26.0. Correlation and hierarchical regression analyses were performed. Correlational analyses revealed significant relationships among childhood trauma, somatic symptoms, and relational needs satisfaction. Hierarchical regression analysis showed that childhood trauma mediated the relationship between relational needs satisfaction and somatic symptoms. The findings are explained in the context of current literature, highlighting potential theoretical and clinical implications, and the critical role of childhood trauma in the experience of relational needs satisfaction and somatic symptoms in adulthood is emphasized. There is a need for further research to develop a more comprehensive understanding of the relationships between relational needs satisfaction, childhood trauma, and somatic symptoms.