Endüstriyel makinelerin arıza kestiriminin derin öğrenme tabanlı yöntemlerle gerçekleştirilmesi
Fault prediction of industrial machines with deep learning based methods
  1. Tez No: 927136
  2. Yazar: MUSTAFA OZAN ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endüstri 4.0 ile endüstriyel makinelerin daha uzun süre verimli çalışması büyük önem kazanmıştır. Ancak makinelerde ortaya çıkabilecek arızalar üretimin durmasına ve üretim sürecinin aksamasına neden olmaktadır. Makinelerin bakımları yapılarak arızalardan kaynaklanan aksaklıkların ve maliyet kayıplarının da önüne geçilebilmektedir. Kestirimci bakım, makineler arızalanmadan sağlık durumlarının sürekli izlenmesiyle arızalarının ne zaman ortaya çıkabileceğinin tahmin edilerek gerekli bakımların yapılmasını ifade etmektedir. Böylece arızaların neden olduğunu kayıpların azaltılması hedeflenmektedir. Kestirimci bakım sayesinde arızalar önceden belirlenerek zamanında ve kaliteli üretim yapılmasına imkân tanınmaktadır. Kestirimci bakım, verilerin toplanması, veri analizi ve arıza tahmini, bakım kararının verilmesi ve bakım performansının test edilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Bu veri analizi ve arıza tahminin aşamasında derin öğrenme yöntemlerinin kullanılması yüksek performansla bakım uygulamalarının yapılmasına imkân tanımaktadır. Bu tez çalışması kapsamında endüstriyel makinelerin arıza kestirimi derin öğrenme tabanlı yöntemlerle yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda derin öğrenme yöntemlerini kestirimci bakım çalışmaları için kullanılmasının yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 has gained great importance with the efficient operation of industrial machines for a longer period of time. However, malfunctions that may occur in the machines cause production to stop and the production process to be disrupted. By maintaining the machines, disruptions and cost losses caused by malfunctions can be prevented. Predictive maintenance refers to the continuous monitoring of the health status of the machines before they malfunction, and the necessary maintenance is carried out by predicting when the malfunctions may occur. Thus, it is aimed to reduce the losses caused by failures. Thanks to predictive maintenance, failures can be identified in advance, enabling timely and quality production. Predictive maintenance consists of data collection, data analysis and failure prediction, maintenance decision making and testing of maintenance performance. The use of deep learning methods in this data analysis and fault prediction phase enables maintenance applications with high performance. Within the scope of this thesis, failure prediction of industrial machines has been performed with deep learning methods. As a result of these studies, it is thought that it may be useful to use deep learning methods for predictive maintenance studies.