Tacikistan'da yaşayan Lakaylar
Lakays living in Tajikistan
- Tez No: 927161
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Tacikistan'da yaşayan etnik Türk gruplarından biri olan Lakay halkının modern durumu ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Lakaylar, etnik köken bakımından Türk halklarının bir parçasıdır. Dil özellikleri ve folklorik unsurları Kazak-Özbek Türklerinin karışımı gibi durmaktadırlar. Bununla birlikte onların Özbeklere daha yakın olduklarına dair araştırmalar da mevcuttur. Araştırma konusu olan Lakaylar günümüzde Tacikistan'da yaşamaktadır. Konuşma dilleri Lakay lehçesi (Kıpçak Türkçesi) ve Tacikçedir. Araştırma kapsamında, Lakayların kökenleri ortaya konulmaya çalışılmış ve Tacikistan'ın modern kültürel gelişimine olan etkileri incelenmiştir. Ayrıca, Lakayların yerel nüfusla kaynaşma süreci analiz edilmiş ve özellikle komşu Türk ülkeleri olan Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan ile ortak özellikleri belirlemeye özel bir önem verilmiştir. Çalışmada, Lakayların bölgenin toplumsal ve kültürel gelişimine etkilerini tam anlamıyla kavrayabilmek amacıyla, onların günlük yaşam alışkanlıkları, ekonomik faaliyetleri ve kültürel uygulamalarındaki benzerlikler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the current state and historical development of the Lakay people, one of the ethnic Turkic groups living in Tajikistan. The Lakays, in terms of their ethnic origin, are part of the Turkic peoples. Their linguistic features and folkloric elements represent a blend of Kazakh and Uzbek cultures. Additionally, there are studies confirming their closer affinity to the Uzbeks. The Lakays, who are the subject of this research, currently reside in Tajikistan. Their spoken languages are the Lakay dialect (Kipchak Turkic) and Tajik. Within the scope of the study, an attempt has been made to determine the origins of the Lakays and examine their influence on the modern cultural development of Tajikistan. Furthermore, special attention has been given to the process of their integration with the local population, as well as identifying common characteristics with neighboring Turkic countries—Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan. The study also explores the daily life habits, economic activities, and cultural practices of the Lakays to fully understand their impact on the social and cultural development of the region.