Süt sığırı rasyonlarının hazırlanmasında doğrusal programlama modeli
Linear programming model in the preparation of dairy cattle rations
  1. Tez No: 927164
  2. Yazar: ÇAĞRI HALİL KOCADAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hayvancılık sektöründe maliyetlerin %70'ini yem giderleri oluşturmaktadır ve bu giderlerin azaltılması, işletmelerin karlılığını doğrudan etkileyen kritik bir unsurdur. Bu çalışmada, süt sığırcılığı işletmeleri için yem maliyetlerini minimize ederken hayvanların beslenme ihtiyaçlarını optimum düzeyde karşılamayı hedefleyen bir doğrusal lineer programlama modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model, yaygın olarak kullanılan Microsoft Excel tabanlı bir platformda hazırlanmış olup, hesaplama yetenekleri ve kullanım kolaylığıyla dikkat çekmektedir. Excel üzerinde oluşturulan bu rasyon hazırlama programı, hayvanların besin madde gereksinimlerini karşılayacak ekonomik ve verimli rasyonlar oluşturmasını sağlamaktadır. Ayrıca, yem hammaddesi veri tabanının güncellenebilir ve yeni hammaddeler eklenebilir olması sayesinde geliştirilen model hayvanların dönemsel ihtiyaçlara göre rasyonlarının otomatik olarak optimize edilmesine de imkan sağlamaktadır. Bu program, işletmelere özeldir ve ticari rasyon yazılımlarının yüksek maliyetleri ve dışa bağımlılık sorunlarına karşı maliyetleri düşürmek, verimliliği artırmak ve işletmelerin kendi ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirmelerine olanak tanıyan pratik bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the livestock sector, feed costs account for 70% of total expenses, and reducing these costs is a critical factor that directly impacts the profitability of businesses. In this study, a linear programming model has been developed to minimize feed costs while meeting the nutritional needs of dairy cattle at an optimal level. The developed model is prepared on a widely used Microsoft Excel-based platform, which stands out with its calculation capabilities and ease of use. This ration preparation program created on Excel ensures the creation of economical and efficient rations that meet the nutritional requirements of the animals. Additionally, the model allows for automatic optimization of rations based on animals' seasonal needs, thanks to the ability to update the feed ingredient database and add new ingredients. This program is tailored to individual businesses and offers a practical solution to reduce costs, increase efficiency, and provide businesses with the flexibility to develop solutions suited to their needs, addressing the high costs and dependency issues of commercial ration software.