Yamula barajı su bütçesi ve hidroelektrik potansiyeli belirlenmesi'
Determination of yamula dam water budget and hydroelectric potential
- Tez No: 927174
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde artan nüfus ve nüfusun enerji ihtiyacını karşılamak için insanlar çeşitli enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Bu enerji kaynakları yenilenebilir ve yenilemez olarak ikiye ayrılmaktadır.Her ne kadar yenilenebilir kaynaklar var olsa da insanlar fosil kaynakları yenilenebilir kaynakların kurulum maliyetinin yüksek olması gibi sebeplerle tercih etmektedir. Sanayi, endüstrideki gelişmeler doğalgaz petrol gibi kaynakların azalmasına sebep olmuş insanlar alternatif kaynakları kullanmaya başlamışlardır.Bu kaynaklardan enerji üretmek için çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bu çalışmada sudan enerji üretimi üzerinde durulacak önce Türkiyedeki hidroelektrik kaynaklar ve daha sonra Kayseri ili Yamula Barajında hidroelektrik potansiyel belirleme çalışmaları yapılacak ve bölgenin su bütçesi belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the energy needs of the increasing population and population in our country, people have turned to various energy sources. These energy resources are divided into two as renewable and non-renewable. Although there are renewable resources, people prefer fossil resources for reasons such as the high cost of installing renewable resources. Industry, developments in the industry have caused a decrease in resources such as natural gas and oil, and people have started to use alternative sources. They have started to work to produce energy from these sources. In this study, energy production from water will be focused on, first the hydroelectric resources in Turkey and then the hydroelectric potential determination studies in the Yamula Dam in Kayseri province will be carried out and the water budget of the region will be determined.