Su kıyısı rekreasyon alanlarının AHS tekniğine göre değerlendirilmesi
Evaluation of waterfront recreational areas according to AHP technique
  1. Tez No: 608039
  2. Yazar: FADİME TEKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GÖKYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalkınmada önemli rol alan doğal kaynaklar, sürdürebilirlik yaklaşımıyla kullanılmalıdır. Bu alanlar için en uygun alan kullanımları belirlenmelidir. Yanlış ve amaca uygun olmayan kullanımların önüne geçilmesi için en uygun alan kullanım ölçütlerinin belirlenerek arazi kullanım planlaması yapılmalıdır. Bu çalışmada Kayseri İli Yamula Barajı Çevresi ile Kuşçu Yerleşimi ve Yakın Çevresi için rekrasyonel uygunlukların belirlenmesi üzerine eğim, erozyon, yükseklik, bitki varlığı, su varlığına yakınlık ve ulaşım için değerlendirme ölçütleri ortaya konulmuştur. Uygunluk analizi için analitik hiyerarşi süreci yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen uygunluk kriterlerine göre analizler Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma ile araştırma alanında rekreasyon için uygun alanlar belirlenerek yanlış kullanımların önüne geçilmesi, ekonomik ve ekolojik sürdürebilirliğin sağlanması hedeflenmiştir. Sonuçlarının bundan sonra yapılacak farklı araştırmalarda kullanılması ve yerel yönetimlere veri tabanı oluşturması da amaçlanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, alanın 23 ha'ı I. derecede uygun, 26 ha'ı II. derece uygun, 8 ha'ı ise III. derecede uygun alan olduğu belirlenmiş ve CBS ortamında uygunluk analiz haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural resources, which play an important role in development of our country as in the world, should be used considering the sustainability approach. The most appropriate land uses should be determined for these areas. Land use planning should be conducted by determining the most appropriate land use criteria in order to prevent the misuse and inaccurate usages. In this study, to determine the rational suitability for the Yamula Dam Environment in Kayseri Province and Kuşçu Settlement and its surroundings, the evaluation criteria for slope, erosion, elevation, plant presence, proximity to water presence and transportation were produced. Analytical hierarchy process method was used for the conformity analysis. Analyses were conducted using the Geographical Information Systems according to the determined eligibility criteria. In this study, it is aimed to determine the suitable areas for recreation in the research area, to prevent misuse and to provide economic and ecological sustainability. The results are intended to be used in different researches to be conducted in the future and to construct a database for local governments. According to the results of the analysis, 23 ha of the area is suitable for I. degree, 26 ha of II. degree is appropriate, 8 ha III. degree and the conformity analysis map was prepared in GIS platform.