Ian Rankin'in Diriliş Adamları romanının bir dedektif romanı olarak incelenmesi
An analysis of Resurrection Men by İan Rankin as a detective novel
- Tez No: 927182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, İskoç yazar Ian Rankin'in Diriliş Adamları (Resurrection Men, 2002) isimli romanını bir dedektif romanı olarak incelemektir. Bu romanla Rankin, klasik ve sert dedektif kurgusunun bazı özelliklerini çağdaşlaştırarak kaçış ya da eğlence edebiyatı olarak görülen dedektif kurgusunun toplumsal sorunları eleştirmek, insan doğasını ve bireyin karşılaştığı zorluklar karşısında yaşadığı değişimleri göstermek için kullanılabileceğini göstermiştir. Bu çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dedektif kurgusunun kavram analizi, tanımlar, türün gelişiminde rol oynayan unsurlarla birlikte tarihsel gelişimi, klasik ve sert dedektif romanlarının genel özellikleri verilmektedir. İkinci bölüm yazar ve eserleri hakkında kısa bir bilgi sağlamaktadır. Üçüncü bölüm ise Diriliş Adamları romanının olay örgüsü üzerinden dedektif romanı olarak analizinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse Scottish writer Ian Rankin's Resurrection Men (2002) as a detective novel. With this novel, Rankin modernized some of the features of classical and hard-boiled detective fiction and showed that detective fiction, which is seen as escapist or entertainment literature, can be used to criticize social problems, to show human nature and the changes that the individual experiences in the face of difficulties. This study consists of three parts in total. In the first part, the concept analysis of detective fiction, definitions, the historical development of the genre with the elements that played a role in its development, and the general characteristics of classic and hard-boiled detective novels are given. The second part provides a brief information about the author and his works. The third part consists of the analysis of the novel Resurrection Men as a detective novel through the plot.