Patates hasadında yumrularda zedelenmenin belirlenmesi
Determination of damage to tubers in potato harvest
  1. Tez No: 927195
  2. Yazar: FERHAT GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Nüfusun her yıl arttığı dünyada temel gıda maddelerine olan ihtiyaçlarda artmaktadır. Temel besin maddelerinden olan patates bitkisinin uzun süreli depolanması kullanım süresi açısından önem arz etmektedir. Patates depolanmasında temel kriter ise patateslerin zedelenmemiş olmalarının sağlanmasıdır. Hasat esnasında patates yumrularında oluşabilecek zedelenmelerin oranını belirlemek verim ve depolama süresi için önem arz etmektedir. Bu çalışma patates yumrularında hasat esnasında oluşan mekanik zedelenmeleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Hermes (Ç1), Jelly (Ç2), Madeleine (Ç3) olmak üzere üç farklı patates çeşidi ile 2 Km/h (H1) ve 3 Km/h (H2) olmak üzere iki farklı hasat hızı kullanılarak yumrularda oluşan mekanik zedelenme oranları araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca patataes yumrularında Geometrik ortalama çap (GOÇ), Dane hacmi (DH), Dane yüzey alanı (DYA), Küresellik (KR) değerleri incelenmiştir. Mekanik zedelenme (MZ) oranı Ç1 ve Ç2 çeşitlerinde % 6.16 ile en yüksek olurken Ç3 çeşidinde % 4.86 ile en az olmuştur. Traktör ilerleme hızları incelendiğinde H1 hızında MZ oranı % 5.44 iken H2 hızında % 6.01 olarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak Ç3 çeşidinin daha büyük GOÇ, DH ve DYA değerlerine sahip olmasına rağmen daha az oranda MZ oranı nedeniyle mekanik zedelenmeye dayanıklı olduğu söylenebilir. Denemedeki hız değerleri incelendiğinde daha düşük olan H1 ilerleme hızında mekanik zedelenme oranlarının H2 değerine göre az olması nedeniyle hasatta tercih edilebilir hasat hızı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world where the population is increasing every year, the need for basic foodstuffs is also increasing. Long-term storage of the potato plant, which is one of the basic nutrients, is important for the duration of use. The main criterion for potato storage is to ensure that the potatoes are not damaged. Determining the rate of damage that may occur in potato tubers during harvesting is important for yield and storage time. This study was carried out to determine the mechanical damage to potato tubers during harvesting. In the study, three different potato varieties, Hermes (Ç1), Jelly (Ç2) and Madeleine (Ç3), and two different harvesting speeds, 2 Km/h (H1) and 3 Km/h (H2), were used to investigate the mechanical damage rates of the tubers. Geometric mean diameter (GMD), grain volume (GV), grain surface area (GSA) and sphericity (SC) values of potato tubers were also analyzed. Mechanical damage (MD) rate was the highest in Ç1 and Ç2 varieties with 6.16% and the lowest in Ç3 variety with 4.86%. When the tractor feed speeds were analyzed, the rate of MZ was realized as 5.44% at H1 speed and 6.01% at H2 speed. As a result, it can be said that Ç3 variety is resistant to mechanical damage due to its lower MD ratio although it has larger GMD, GV and GSA values. When the speed values in the experiment were examined, it was concluded that the lower H1 feed rate is the preferable harvesting speed in harvesting due to the lower mechanical damage rates compared to H2.