Patlıcan üzerinde Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)'nin mücadelesi üzerine, avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae)'nin farklı salım oranlarının etkisi
The effect of different release rate of predatory mite Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) on the control of Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) on eggplant
- Tez No: 927196
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Anayurdu Hindistan olan patlıcan bitkisi, ülkemize Osmanlı İmparatorluğu zamanında Çin üzerinden gelmiştir. O dönemde 350 çeşide yakın yemeği ve hatta tatlısı yapıldığı söylenmektedir. Tarihi mutfak kültürümüzün vazgeçilmez sebzelerinden olan patlıcan, Balkanlar üzerinden Avrupa'ya yayılmıştır. Patlıcan, değişik tüketim seçeneklerine sahip olması nedeniyle üretimi yapılan sebzeler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Artan dünya nüfusuyla birlikte tarımsal üretimde verim kaybına neden olan hastalık ve zararlılarla mücadele önemli bir hale gelmiştir. Kimyasal mücadelede pestisit kalıntı problemleri, sağlıklı gıdaya ulaşma isteği insanları alternatif mücadele yöntemi arayışına sokmuştur. Biyolojik mücadele de en önemli alternatiflerden birisidir. Patlıcanın en önemli zararlılarından olan Tetranychus urticae Koch (Acari:Tetranychidae)'ye karşı biyolojik mücadelede kullanılan en önemli avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari:Phytoseiidae)'tir. Tekirdağ ili Marmaraereğlisi İlçesi Yeniçiftlik Mahallesi'nde serada yetiştirilen patlıcan bitkileri üzerinde zararlı kırmızı örümcek T. urticae mücadelesinde P. persimilis'in değişik salım oranında başarısı araştırılmıştır. Çalışma sonucunda P. persimilis'in üç farklı salım (2:5, 2:10, 2:20 avcı:av) oranında da T. urticae'yi kontrol altına aldığı ancak 2:20 avcı:av oranında salım yapılan patlıcan bitkilerindeki T. urticae popülasyonun 7. haftadan sonra tekrar arttığı gözlemlenmiştir. Avcının kanibalizm özelliği ve iş gücü göz önüne alındığında, 2:10 avcı:av oranının daha etkin bir salım oranı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The eggplant plant, whose homeland is India, came to our country via China during the Ottoman Empire. At that time, it is said that nearly 350 types of dishes and even desserts were made. Eggplant, one of the indispensable vegetables of our historical cuisine culture, spread to Europe via the Balkans. Eggplant ranks high among the vegetables produced due to its different consumption options. With the increasing world population, the fight against diseases and pests that cause yield loss in agricultural production has become important. Pesticide residue problems in chemical control and the desire to reach healthy food have led people to search for alternative control methods. Biological control is one of the most important alternatives. The most important predator mite used in biological control against Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae), one of the most important pests of eggplant, is Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae). The success of P. persimilis for the control of T. urticae on eggplant plants grown in the greenhouse in Yeniçiftlik neighbourhood of Marmaraereğlisi district of Tekirdağ province was investigated at different release ratios. As a result of the study, it was observed that P. persimilis controlled T. urticae at three different release ratios (2:5, 2:10, 2:20 predator:prey), but T. urticae population in eggplant plants released at 2:20 predator:prey ratio increased again after the 7th week. Considering the cannibalism and labor force of the predator, it was concluded that 2:10 predator:prey ratio may be a more effective release ratio.