Farklı söküm bıçaklı patates hasat makinelerinin performansının ve işletmecilik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of the performance and operating parameters of potato harvesters with different blades
- Tez No: 589685
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Patates farklı iklim şartlarında ve bölgelerine kolayca adapte olduğundan dolayı hemen hemen dünyanın her yerinde yetiştirilmekte olup farklı biçimlerde tüketilmektedir. Ülkemizde patates hasadı elle ya da makineli söküm işlemi yapıldıktan sonra elle toplanarak gerçekleşmektedir. Bu bitkinin hasadı, taşınması ve depolanmasında gibi üretim aşamalarında olumsuzluklar vardır. Bu çalışmada ülkemiz tarımı için önemli bir yeri olan patates hasat makinesinin farklı tip iki bıçak arasındaki işletme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Patates hasadının işletmecilik parametrelerinin belirlenmesi için, 2 farklı tip bıçak ile 3 farklı ilerleme hızında denemeler yapılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda; zedelenme, iş başarısı, çeki gücü kuvveti, patinaj, yakıt tüketimi değerleri elde edilmiştir. Düz bıçak ve kesikli bıçak arasındaki farklılıklar ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda 2 farklı tip patates hasat makinesinde işletmecilik parametreleri belirlenmiştir. Patates hasat makinesinin en uygun çalışma sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato, which is a one-year cultivation plant, can be easily adapted to various climatic regions and has been grown successfully in almost every part of the world and its consumption has increased rapidly by using it in different ways. Potato harvesting is performed by hand or picking from the field after picking with potato harvesters. There are some disadvantages in the cultivation stages such as harvesting, transportation and storage of this plant. In this study, it is aimed to determine the operating parameters of two different blades of potato harvesting machine which has an important place for agriculture of our country. In order to determine the operating parameters of potato harvester, experiments were carried out with 2 different blade types at 3 different machine speed. As a result of the experiments; product damage ratio, work performance, traction force, wheel slip, fuel consumption values were obtained. Differences between flat blade and hook blade were determined. As a result of the study, operating parameters were determined in 2 different types of potato harvesting machines. The optimal working limits of the potato harvester were determined.