Bal arılarında laden poleni ve spirulina (Arthrospira platensis) ile yapılan sonbahar beslemesinin kışlama performansı üzerine etkisi
Effect of autumn feeding with cliff pollen and spirulina (Arthrospira platensis) on wintering performance of honeybees
- Tez No: 927211
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL UÇAK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arı kolonileri için en iyi protein kaynakları polen ve arı ekmeğidir, ancak bu ürünlerin satışı arıcıya ek gelir sağlamaktadır. Ayrıca, bu ürünlerin depolanması zordur çünkü zamanla besin değerlerini kaybetme eğilimindedirler ve ilkbaharda, proteine olan yüksek talep oluştuğunda arı kolonilerinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Arıların ek beslenmesi için alternatif yiyecek olarak farklı tarifler, bal ve polenin bileşimine, kabul edilebilirliğine, lezzet içeriğine ve besinlerin sindirilebilirliğine göre geliştirilmiştir. Bu nedenle polen yerine geçebilecek yeni ikame protein kaynaklarının arayışı devam etmektedir. Bu çalışma ile son yıllarda oldukça popüler olan ve arıcılıkta da kafes denemelerinde başarılı sonuçlar veren Spirulina, sonbahar beslemesinde polen yerine alternatif protein kaynağı olarak kullanılmış ve kolonilerin kışlama performansları saptanmıştır. Bu amaçla Anadolu Arısı Muğla Ekotipi kız kardeş ana arılardan oluşan koloniler oluşturulmuştur. Her grupta 4'er koloni olacak biçimde, koloniler laden poleni (LP) ve farklı dozlarda spirulina (S%10; S%20 ve S%30) ile hazırlanan arı kekleri ile haftada 1 kez Ekim-Kasım ayı boyunca beslenmiştir. Kışlama sonrası kolonilerde ergin arı populasyonu (EAP) S%10, S%20, S%30 ve LP grubunda sırasıyla; 4,6±0.47; 4,7±0,43 ve 3,8±0,31 ve 3,7±0,43 adet olarak belirlenmiştir. İlkbaharda ise, en yüksek EAP ve yavru alanı (YA) S%20'de (9,0±0,41 adet ve 6162±492 cm2) en düşük EAP ve YA ise; LP (6,5±0,65 adet ve 4722±289 cm2) grubunda elde edilmiş, gruplar arasındaki farklar istatiksel açıdan önemsiz bulunmuştur. Spirulinanın içerdiği yüksek protein ve bal arısı kolonisinin spirulinalı keki (S%30 hariç) severek tüketmesi göz önünde bulundurulduğunda, polenin yetersiz olduğu dönemlerde sipirulinanın arı diyetlerine eklenmesi önerilebilir. Özellikle gelecekte daha çok sayıda yapılacak bu ve benzer çalışmalar ile spirulinanın olumlu ve olumsuz etkileri hakkında detaylı bilgi edinmek arı beslenmesi açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The best protein sources for bee colonies are pollen and bee bread, but the sale of these products provides additional income to the beekeeper. In addition, these products are difficult to store because they tend to lose their nutritional value over time, and problems may arise in bee colonies in the spring when there is a high demand for protein. Different recipes for alternative food for bees' additional nutrition have been developed according to the composition, acceptability, flavor content and digestibility of the nutrients, and honey and pollen. Therefore, the search for new substitute protein sources that can replace pollen continues. With this study, Spirulina, which has become quite popular in recent years and has also yielded successful results in cage trials in beekeeping, was used as an alternative protein source instead of pollen in autumn feeding, and the wintering performances of the colonies were determined. For this purpose, colonies consisting of Anatolian Bee Muğla Ecotype sister queen bees were created. Each group consisted of 4 colonies and the colonies were fed with bee cakes prepared with rockrose pollen (LP) and different doses of spirulina (S10%, S20% and S30%) once a week during October and November. After wintering, the adult bee population (EBP) in the colonies was determined as 4.6±0.47; 4.7±0.43 and 3.8±0.31 and 3.7±0.43 pieces in S10%, S20%, S30% and LP groups, respectively. In spring, the highest EBP and brood area (BA) were obtained in S20% (9.0±0.41 pieces and 6162±492 cm2) and the lowest EBP and BA were obtained in LP group (6.5±0.65 pieces and 4722±289 cm2) and the differences between the groups were found to be statistically insignificant. Considering the high protein content of spirulina and the fact that honey bee colonies enjoy consuming spirulina cake (except S%30), it can be recommended to add spirulina to bee diets during periods when pollen is insufficient. Especially in the future, it will be important to obtain detailed information about the positive and negative effects of spirulina with this and similar studies to be conducted more frequently.