Küresel iklim değişikliği çözümünde sürdürülebilir yaşam stratejisi: Yenilenebilir kaynak kullanımı ile yüzen ev
Global climate change solution sustainable life strategy:Floating home with renewable resources
  1. Tez No: 927212
  2. Yazar: AYŞEGÜL DENİZ YAMAÇOBA
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Energy, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Dünyada, iklim değişikliğine bağlı buzulların erimesiyle deniz seviyesinin yükselmesi ve dünyadaki kaynakların tükenmek üzere olması karşısında, yaşamın sürdürülebilirliği için insanlığın yaşam şeklini değiştirmesi ve değişen dünya ile uyumlu önlemler alması zorunlu hale gelmiştir. Bu anlamda, fosil yakıt kullanımını sonlandırıp, temiz enerji olan yenilenebilir enerji kaynak kullanımı ile yüzen evler bir çözüm stratejisi olarak görülmektedir. Yenilenebilir kaynak kullanımı ile tasarlanan yüzen evlerin amacı; değişen dünya iklimi ile savaşmayarak uyumlu yeni yaşam stratejisi olmasının yanı sıra günümüzde yaşanan enerji kıtlığına bir çözüm önerisi olmaktır. Aynı zamanda dünya dostu temiz enerji kullanarak kendini idame eden ekolojik yüzen evler toplumların sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Araştırmanın amacı, yakın zamanda zorunluluk olacağı düşünülen yüzen evlere tüm toplumların ulaşabilmesini sağlamaktır. Yüzen evlerde yenilenebilir enerji kaynak kullanımının yaşamsal boyutunu inceleyerek ekonomik, çözümcü fikirler geliştirmektir. Yenilenebilir enerji etkin bir mekânda yaşantının nasıl olduğunu ele almaktır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda sıcak ılıman iklim kuşağında yer alan Adana ili için yenilenebilir enerji kullanan yüzen evle ilgili optimal ölçütler ile kavramsal mekân önerisi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
In the face of the rising sea level due to the melting of glaciers due to climate change in the world and the depletion of resources in the world, it has become necessary for humanity to change its lifestyle and take measures compatible with the changing world for the sustainability of life. In this sense, ending the use of fossil fuels and using renewable energy sources, which are clean energy, are seen as a solution strategy for floating houses. The aim of floating houses designed with the use of renewable resources is not to fight against the changing world climate but to be a new life strategy compatible with it, as well as to be a solution proposal for the energy shortage experienced today. At the same time, ecological floating houses that sustain themselves using clean energy that is earth-friendly are important in terms of the sustainability of societies. The aim of the research is to ensure that all societies can access floating houses, which are thought to be a necessity in the near future. To develop economical and advanced ideas by examining the vital dimension of renewable energy source use in floating houses. To address what life is like in a renewable energy-effective space. In line with the data obtained as a result of the research, to develop a conceptual space proposal with optimal criteria for floating houses using renewable energy for Adana province, which is located in the warm temperate climate zone.