Eklemeli üretim yöntemi ile bağlantı elemanı üretiminin araştırılması
Investigation of fastener production using the additional manufacturing method
- Tez No: 927213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde yaşam gereksinimleri ve tüketim, teknolojik gelişmelerin üretim yöntemlerine önemli bir şekilde etki etmektedir. İlk teknolojik hareketten bu güne sanayi oldukça gelişmiş, kendi içerisindeki rekabeti ile her gün değişmeye devam etmektedir. Tüketim aynı zamanda ürün çeşitliliğini de etkilemiş, değişen ürün çeşitleriyle kullanım alanına göre de malzeme yapıları da etkilenmiştir. Hayatımızda bu ihtiyaçlara kulak verilerek geliştirilmiş, çağın gereksinimleriyle bilgisayar destekli imalat yöntemlerinden olan eklemeli üretim, sektörde hızlıca yerini almıştır. Özellikle otomotiv, medikal, havacılık ve inşaat sektörlerinde kullanımı tercih edilmektedir.FDM teknolojisi eklemeli imalatla birlikte hayatımıza girmiş, amatör kullanıcıların dahi kolay kullanımı sebebiyle tercihi olmuştur. Karmaşık yapıdaki kompleks ürünler bile tek seferde imal edilebilir olması bu yöntemi cazip kılmaktadır. Bu sebeple eklemeli imalat tasarımcıya özgür bir çalışma alanı sağlamaktadır. Montajlı parçalar bile platform ölçülerine göre tek seferde üretildiğinden, prototiplemede de sık tercih edilmektedir. Sektörde sıkça kullanılan, montajda sökülebilir bağlantı elemanları olarak tercih edilen somun ve cıvataların eklemeli imalat yöntemi ile üretilmiştir. Amaç özellikle havacılık gibi alanda kullanılan bu ürünlerin ağırlıklarını azaltarak alternatif bir üretim yöntemi arayışıdır. Yapılan çalışmada ISO standarlarındaki M12 cıvata ve somun tercih edilmiştir. Bu çalışmada PLA, PETG ve ABS malzemeleri için 15'şer farklı deney oluşturulup, her deney 3 tekrarlı olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Cıvata gerilmesi için 45, somun diş sıyırma testi için 45, cıvata kayma gerilmesi için 45 test, toplamda 135 test yapılmıştır. Somun için toplamda 15 deney setinden 45 numune ile test gerçekleştirilmiştir. Tüm testlerde en iyi mekanik sonuçlara PLA malzemesi ile erişilmiştir. Çekme ve diş sıyırma testlerinde ABS malzemesi PETG malzemesine göre daha zayıf kalırken, kayma dayanımında durum tam tersidir. Tüm ürünler için sıcaklığın önemli bir etken olduğu görülmüş, PLA deneydeki türdeşlerine göre daha düşük baskı sıcaklığı ile üretilmiştir. ABS ve PETG malzemeleri kimyasal yapılarından dolayı, bindirme oranından daha fazla etkilenmiştir. Bindirme oranı diğer parametreler ile birleştirildiğinde mekanik test sonuçlarında fark oluşturduğu anlaşılmıştır. Bindirme oranının etkisi katman kalınlığı parametresiyle birlikte incelendiğinde alanda artma ve azalma miktarı değiştiğinden, veriler üzerinde önemli bi sonuç ortaya koymuştur. Kullanılan malzemelerde bu üç parametre birleştiğinde farklı etkiler gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, life requirements and consumption significantly affect the production methods of technological developments. Since the first technological movement, the industry has developed considerably and continues to change every day with its internal competition. Consumption has also affected product diversity, and material structures have also been affected by the changing product varieties according to the area of use. Additive manufacturing, which is one of the computer-aided manufacturing methods developed by listening to these needs in our lives and the requirements of the age, has quickly taken its place in the sector. It is especially preferred to be used in the automotive, medical, aviation and construction sectors. FDM technology has entered our lives with additive manufacturing and has become the choice of even amateur users due to its easy use. The fact that even complex products with complex structures can be manufactured in one go makes this method attractive. For this reason, additive manufacturing provides the designer with a free working area. Since even assembled parts are manufactured in one go according to platform dimensions, it is also frequently preferred in prototyping. Nuts and bolts, which are frequently used in the sector and preferred as removable fasteners in assembly, have been produced with the additive manufacturing method. The aim is to reduce the weight of these products, especially used in areas such as aviation, and to seek an alternative production method. In the study, M12 bolts and nuts in ISO standards were preferred. In this study, 15 different experiments were created for PLA, PETG and ABS materials, and each experiment was carried out with 3 repetitions. 45 tests were performed for bolt tension, 45 for nut thread stripping test, and 45 for bolt shear stress, a Toplam of 135 tests. The best mechanical results were achieved with PLA material in all tests. While ABS material was weaker than PETG material in tensile and thread stripping tests, the situation was the opposite in the shear test. It was seen that temperature was an important factor for all products, and PLA was produced with a lower printing temperature compared to its counterparts in the experiment. ABS and PETG materials were affected more by the overlap ratio due to their chemical structures. It was understood that the overlap ratio created a difference in mechanical test results when combined with other parameters. When the effect of the overlap ratio was examined together with the layer thickness parameter, since the amount of increase and decrease in the area changed, an important result was obtained on the data. It was seen that these three parameters showed different effects when combined in the materials used.