Dracocephalum ımberbe bitkisinin biyolojik aktif sekonder metabolitlerinin izolasyonu, saflandırılması ve yapı tayini
Isolation, purification and structure determination of biologically active secondary metabolites of dracocephalum imberbe
  1. Tez No: 927262
  2. Yazar: SEDA KILINÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dracocephalum, Lamiaceae familyasından, güzel çiçekleriyle bilinen ve çoğunlukla Asya ve Avrupa'nın ılıman bölgelerinde bulunan, Dünya'da yaklaşık 70 türden oluşan bir bitkidir. Dracocephalum türleri, güçlü biyolojik aktiviteleri ve farmakolojik özellikleriyle bilinen tıbbi aromatik bitkilerdir. Dracocephalum türlerinin; antimikrobiyal, antioksidan, immünomodülatör, insektisidal, sitotoksik gibi birçok farklı biyolojik aktivite potansiyeline ve fenolikler, flavonoidler, terpenler gibi birçok farklı yapıya sahip bitkiler olduğu rapor edilmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızda daha önce kimyasal içeriği belirlenmemiş Dracocephalum imberbe bitkisinden yeni biyolojik olarak aktif doğal bileşikler elde edilmesi amaçlanmıştır. Bitki materyali üzerinde detaylı izolasyon, saflandırma ve yapı tayini çalışmaları ilk kez gerçekleştirilmiştir. Çeşitli polaritede çözücüler ile (metanol, su, butanol, n-hekzan) ekstraksiyon işlemlerinin ardından, farklı adsorbanlar ve çözücü sistemleri ile RP-VLC ve kolon kromatografisi gibi kromatografik teknikler sonucunda izole edilen saf bileşiklerin yapıları 1 ve 2 boyutlu NMR analizleri ile aydınlatılmıştır. İzole edilen bileşiklerin yapıları; luteolin-7-O-β-D-glikozit (1), (2S)-5,7,3',5'-tetrahidroksi-flavanon-7-O-β-D-glukopiranozit (2), ursolik asit (4), luteolin (5) ve 5,7,3',5'-tetrahidroksiflavanon (6) olarak belirlenmiştir. Başta bitkide majör olarak tespit edilen luteolin-7-O-β-D-glikozit bileşiği olmak üzere, diğer flavonoid türü bileşiklerin günümüzde ve gelecekte umut vadeden uygulamalar sunarak tıbbi alanda önemli bir potansiyel göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dracocephalum is a plant from the Lamiaceae family, known for its beuatiful flowers and mostly found in the temperate regions of Asia and Europe, consisting of about 70 species in the world. Dracocephalum species are medicinal aromatic plants known for their strong biological activities and pharmacological properties. They have been reported to be plants with many different biological activity potentials such as antimicrobial, antioxidant, immunomodulatory, insecticidal, cytotoxic and many different structures such as phenolics, flavonoids and terpenes. In this context, the aim of study to obtain new biologically active natural compounds from the Dracocephalum imberbe, whose chemical content has not been determined before. In our study, isolation, purification and structural determination studies were carried out, for the first time. The pure compounds were isolated as a result of following extraction processes with various polarities solvents (methanol, water, butanol, n-hexane), and then chromatographic techniques such as RP-VLC and column chromatography with different adsorbents and solvent systems. Their structures were elucidated by 1 and 2-dimensional NMR analyses. The structures of the isolated compounds were determined as luteolin-7-O-β-D-glucoside (1), (2S)-5,7,3',5'-tetrahydroxy-flavanone-7-O-β-D-glucopyranoside (2), ursolic acid (4), luteolin (5) and 5,7,3',5'-tetrahydroxyflavanone (6). It is thought that the flavonoid compounds, especially luteolin-7-O-β-D-glucoside which is detected as the major compound in the plant, will show significant potential in the medical field by offering promising applications nowadays and in the future.