Göç olgusunun çocuk edebiyatına etkisi
The effect of migration on the children's literature
  1. Tez No: 927261
  2. Yazar: HİLAL KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Birçok tanımı ve yorumu olması sebebiyle tek ve ortak bir tanım ile ifade edilemeyen edebiyat, duygu ve düşüncelerin aktarımı, yol gösterici, eğitici ve eğlendirici sanat dalı olarak kabul edilebilir. Duyguların yoğunluğunun söze dökülerek en açık şekilde ifade edilmesine aracı olan bu sanat dalı, çok küçük yaşlarda dahi insan yaşamının bir parçası olmayı başarmıştır. Anne karnında başlayan bu serüven, anne karnında duyulan şarkılar, sözler, doğduktan sonra ninniler ve masallar ile devam etmektedir. İnsan yaşamı boyunca kendini ifade etme ihtiyacı duymuştur ve düz yazı, hikâye, şiir, roman gibi farklı türlerle duygu ve düşüncelerini yazıya dökmüştür. Bu çalışmada, alanyazın taraması yapılarak edebiyat, edebiyat tarihi, çocuk edebiyatı, göçmen edebiyatı, Türk ve Alman edebiyatında göç olgusunun etkisi hakkında makale ve tez örnekleri ile bilimsel dergi yazıları araştırılmış ve incelenmiştir. Çocuk edebiyatının, çocukların kişisel, ruhsal, zihinsel ve dilsel gelişiminde yadsınamaz bir etkiye sahip olduğu aktarılmaya çalışılmıştır. Türk ve Alman edebiyatında çocuk edebiyatının tarihçesi araştırılmış ve aktartılmaya çalışılmıştır. Türk edebiyatında çocuk edebiyatının Tanzimat Döneminden sonra, Alman edebiyatında ise 18. Yüzyıl sonrasında ortaya çıktığı aktarılmıştır. Yaşamın içinde, yaşamla en derinden iç içe olan edebiyat, hayatın gerçeği olan ve yaşanması her zaman muhtemel göç olgusundan da bağımsız düşünülemez. Bu bağlamda, bu çalışmada insanlığın varlığından bu yana yaşanılan göç, göçebelik, göçmenlik, mültecilik olgularının edebiyatla etkileşime girdiği ve edebi eserlere yansıması ele alınmıştır. Çocuk edebiyatı, göç olgusu, göç olgusunun çocuk edebiyatına etkisi ve çocuk edebiyatının çocuklar için önemi vurgulanmıştır. Araştırmalar neticesinde çocuk edebiyatı üzerine hayli çalışmalar yapıldığı ve çocuk edebiyatı kitaplarında göç kavramının son zamanlarda oldukça fazla ele alındığı tespit edilmiştir. Farklı makale ve tez örneklerinde bahse konu çocuk kitaplarının göç olgusunu işleyiş şekli, resim ve sözlere ne şekilde yansıdığı, çocuklara verilmeye çalışılan mesajların amacına ulaşıp ulaşmadığı, çocukların ilgisini ne ölçüde çektiğinin ele alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Literature, which cannot be clarified with unique and common definition because of various definitions and comments, can be considered as an advisor, entertainer, didactic kind of arts, with which thoughts and feelings can be transferred. This kind of arts, which is a contact for reporting the intensity of feelings in the clearest way by putting them into words, has managed to become a part of human life even at a very young age. This adventure, which begins in the womb, also songs and words heard in the womb continue with lullabies and fairy tales after birth. Humans need to Express themselves throughout their life and try to write their life and try write their feelings and thoughts with different genres such as prose, stories, poetry, and novels. In this study, by scanning the literature articles and thesis samples and scientific journal articles about literature, history of literature, children's literature, immigrant literature, the effect of immigration on Turkish and German were searched and examined. It has been tried to explain that children's literature has an undeniable effect on the personal, spiritual, mental and linguistic development on children. The history of children's literature in Turkish and German literature has been reported that children's literature emerged in Turkish Literature after the Tanzimat Period, and in German Literature after the 18th century. Literature, which is within life and is most deeply intertwined with life, cannot be considered independently of the migration phenomenon, which is the reality of life and is always likely to happen. In this context, in this study, the interaction of migration, nomadism, immigration, refugee phenomenon that have been experienced since the existence of humanity with literature and their reflection on literary works are handled. Children's literature, the phenomenon of migration, the effect of migration on children's literature and the importance of children's literature for children were emphasized. As a result of the research, it has been determined that lots of work has been done on children's literature and the concept of migration has been discussed a lot in children's books lately. In different article and thesis examples, it has been seen that the way in which the children's books deal with the phenomenon migration, how it is reflected in pictures and words, whether the messages tried to be given to children achieve their purpose, and to what extent they attract the attention of children are discussed.