Sağlık alanındaki yöneticilerin değişim yönetimi açısından dijitalleşme ve inovasyon süreçlerine yaklaşımları: Bir kamu hastanesi örneği
Approaches of managers in the field of healthcare to digitalization and innovation processes in terms of change management: An example of a public hospital
- Tez No: 927276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, sağlık alanındaki yöneticilerin dijitalleşme ve inovasyon süreçlerine yönelik yaklaşımlarını ve değişim yönetimlerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, bir kamu hastanesi örneği üzerinden gerçekleştirilmiş olup, sağlık yöneticilerinin dijitalleşme ve inovasyon süreçlerine yaklaşımları, karşılaştıkları zorluklar ve izledikleri stratejiler ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak, yöneticilerle yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen görüşme verileri, MAXQDA 24 programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, sağlık yöneticilerinin dijitalleşme ve inovasyon süreçlerinin getirdiği yenilikleri olumlu bir şekilde değerlendirdiklerini ancak teknik altyapı sorunları, personelin dijital okuryazarlık düzeyindeki eksiklikler ve değişime karşı gösterilen direnç gibi önemli engellerle karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, sağlık yöneticilerinin dijitalleşme ve inovasyon süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetebilmeleri için değişim yönetimi becerilerinin geliştirilmesi, stratejik yaklaşımlar benimsemeleri ve çalışanların dijital okuryazarlık düzeylerinin artırılması gerekmektedir. caktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in depth the approaches of healthcare managers towards digitalization and innovation processes and their change management. The research was conducted on the example of a public hospital, and the approaches of health managers to digitalization and innovation processes, the challenges they face and the strategies they follow were discussed. In the study, face-to-face in-depth interviews were conducted with managers using qualitative research method. The interview data obtained within the scope of the research were analyzed by content analysis method using MAXQDA 24 program. The findings reveal that health managers positively evaluate the innovations brought by digitalization and innovation processes, but face significant obstacles such as technical infrastructure problems, deficiencies in the digital literacy level of the staff and resistance to change. As a result, in order for health managers to manage digitalization and innovation processes more effectively, it is necessary to improve their change management skills, adopt strategic approaches and increase the digital literacy levels of employees.