Ayanis Haldi tapınak kompleksi buluntularının mekânsal dağılımı istatistiksel analizi ve sanal kurgulaması
Statistical analysis and virtual virtualization of the spatial distribution of artifacts from the Ayanis Haldi temple complex
  1. Tez No: 927300
  2. Yazar: İLHAN ÖZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez kapsamında, Van Gölü Havzası merkezli kurulan Urartu Krallığı'nın son başkenti olarak bilinen Ayanis Kenti'ndeki Haldi Tapınak Kompleksi'nde ele geçen arkeolojik buluntuların mekânsal dağılımları ve istatistiksel analizleri değerlendirilmiştir. Haldi Tapınak Kompleksi'ndeki yapı grupları mimari özellikleri açısından incelenmiş, özellikle buluntuların her bir yapı birimindeki konumları belirlenmiştir. Bu süreçte, buluntu-mekân ilişkisi yalnızca mimari boyutla değil, kültürel ve dini yönleriyle de kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, komplekste ortaya çıkan tüm buluntular üzerinde istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak, buluntuların dağılımı, sıklığı ve mekânlarla ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu yaklaşımla, yapı birimlerinin kompleksle olan işlevsel bağı ve ritüel bağlamı ortaya konulmuştur. Mekânsal dağılım ve istatistiksel analizlerin ardından elde edilen bilimsel verilerle sanal kurgulama sürecine geçilmiş, anıtsal yapıların 3D modellemesi ve görselleştirilmesi ile antik dönemdeki muhtemel görünümü yeniden kurgulamak amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Bu görselleştirme, yapıların ve çevresinin Urartu Krallığı'ndaki potansiyel görünümünü canlandırmada heyecan verici bir adım olmuştur. Ayrıca, mimari kalıntı ve buluntular üzerinden yapılan çalışmada, avludaki adak eşyalarının belirli bir düzende sergilendiği ve özellikle cella üst örtüsüyle ilgili semerdam ve kule tipi çatı örneğinin ele alındığı ve her iki seçeneğe dayalı tamamlamaların gerçekleştirildiği görülmüştür. Bu noktada, işlevselliği hala net bir şekilde belirlenemeyen“Podyumlu Salon”adlı yapı biriminin işlevsel özellikleri ve diğer yapı birimleriyle olan ilişkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the spatial distribution and statistical analysis of the archaeological finds recovered from the Haldi Temple Complex in Ayanis City, known as the last capital of the Urartu Kingdom, which was founded in the Lake Van Basin, were evaluated. The building groups in the Haldi Temple Complex were analyzed in terms of their architectural features, and especially the locations of the finds in each building unit were determined. In this process, not only architectural but also cultural and religious aspects of the artifact-space relationship were comprehensively analyzed. In addition, statistical analysis methods were used to evaluate the distribution, frequency and relationship between the finds and the spaces in the complex. With this approach, the functional connection of the building units with the complex and their ritual context were revealed. Following the spatial distribution and statistical analyses, a virtual reconstruction process was started with the scientific data obtained, and 3D modeling and visualization of the monumental structures were carried out in order to reconstruct the possible appearance in the ancient period. This visualization was an exciting step in recreating the potential appearance of the buildings and their surroundings in the Kingdom of Urartu. In addition, the study of the architectural remains and finds revealed that the votive objects in the courtyard were exhibited in a certain order, and especially the upper cover of the cella was analyzed in terms of the saddledam and tower type roof examples, and completions based on both options were carried out. At this point, the functional characteristics of the building unit named“Hall with Podium”, whose functionality is still unclear, and its relationship with other building units were revealed.