İn ovo ana veya erkek arı larvası enjeksiyonunun etlik piliçlerde eşey manipülasyonu, kuluçka özellikleri ve performans üzerine etkileri
The effects of in ovo injection of queen bee or drone larvae on sex manipulation,hatching traits and performance in broilers
- Tez No: 927301
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, etçi damızlık yumurtalara erken embriyonik dönemde ana veya erkek arı larvası (Apis mellifera) homojenatı enjeksiyonunun eşey manipülasyonu, kuluçka özellikleri, civciv kalitesi, büyüme performansı ve kesim özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada Ross 308 genotipindeki 500 adet döllü yumurta rastgele kontrol (K), negatif kontrol (NK), erkek arı larvası (EAL) ve ana arı larvası (AAL) gruplarına ayrılmıştır. İn ovo enjeksiyon işlemleri kuluçkanın 96. saatinde (4. gün, evre 24) albümine 1.5 mg/0.1 ml dozunda gerçekleştirilmiştir. Çıkış sonrası kuluçka performansı ve civciv kalitesi ile ilişkili ölçümler yapıldıktan sonra her bir gruptan çıkan civcivler rastgele 5 tekerrüre ayrılarak kümes bölmelerine yerleştirilmiştir. Toplam 41 günlük deneme süresi sonunda her gruptan 6 erkek ve 6 dişi rastgele seçilmiş ve kesim özellikleri belirlenmiştir. Kuluçka performansı bakımından deneme grupları arasında önemli düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir (p0.05). En yüksek erkek civciv oranı AAL grubunda tespit edilirken, en yüksek dişi civciv oranı NK grubunda saptanmıştır. Civciv uzunluğu ve Tona skoru bakımından en iyi sonuçlar AAL grubunda belirlenmiştir (p0.05). Yaşama gücü ise sadece NK grubunda diğer deneme gruplarına göre önemli düzeyde azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of injecting queen or drone bee (Apis mellifera) larvae homogenate into broiler breeder eggs during the early embryonic period on sex manipulation, hatchability traits, chick quality, growth performance, and slaughter characteristics were investigated. In the study, 500 fertilized eggs of the Ross 308 genotype were randomly allocated to control (K), negative control (NK), drone bee larvae (EAL), and queen bee larva (AAL) groups. The in ovo injection procedures were performed at the 96th hour of incubation (day 4, stage 24) into the albumen at a dose of 1.5 mg/0.1 ml. After post-hatch incubation performance and chick quality measurements were conducted, the hatched chicks from each group were randomly allocated to five replicates and placed into pen compartments. At the end of the 41-day trial period, 6 males and 6 females were randomly selected from each group, and carcass characteristics were determined. Significant differences were found among the experimental groups in terms of hatching performance (p0.05). The highest male chick rate was determined in the AAL group, while the highest female chick ratio was determined in the NK group. The best results in terms of chick length and Tona score were determined in the AAL group (p0.05). Livability significantly decreased only in NK group compared to the other experimental groups (p0.05).