Atık mermer tozu ve cam elyaf katkısı ile yüksek plastisiteli zeminlerin stabilizasyonu
Stabilization of high plasticity soils with waste marble powder and glass fiber additive
- Tez No: 927320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yüksek plastisiteli zeminler, düşük taşıma kapasiteleri ve nem içeriğindeki değişimlere olan yüksek duyarlılıkları nedeniyle mühendislik çalışmaları açısından önemli zorluklar oluşturur. Bu tip zeminlerin stabilizasyonunu sağlamak amacıyla, çeşitli fiziksel ve kimyasal yöntemler yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Günümüzde çevresel sürdürülebilirlik ve maliyet verimliliği açısından zeminlerin stabilizasyonunda atıkların değerlendirilmesi oldukça popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada, yüksek plastisiteli zeminlerin atık mermer tozu ve cam elyaf katkılarıyla stabilize edilmesi üzerine araştırma yapılmıştır. Mermer tozu zemine kuru ağırlığın %10, %15, %20, %25 ve %30 oranlarında karıştırılmıştır. Kompaksiyon deneyinde mermer tozu için optimum karışım oranı %25 olarak bulunmuştur. Cam elyaflar zemine %0.5, %1, %1.5 ve %2 oranlarında ilave edilerek optimum oranın belirlenebilmesi için serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Cam elyaflar için optimum karışım oranı %1.5 olarak belirlenmiştir. %100 doğal zemin, sadece %25 mermer tozu katkılı, sadece %1.5 cam elyaf katkılı ve %25 mermer tozu ile %1.5 cam elyaf katkılı numuneler serbest basınç deneyi ve CBR deneyine tabi tutulmuştur. Donma çözülme ve kür etkisi değerlendirilmiş olup en yüksek mukavemet değeri ve taşıma gücü oranı %25 mermer tozu ile %1.5 cam elyaf katkılı karışımlarda elde edilmiştir. Mermer tozu ve cam elyaf katkılarının dayanımı arttırdığı, şişme yüzdesini azalttığı, donma çözülme döngülerinin yarattığı olumsuz etkileri azalttığı ve zeminin mühendislik özelliklerini iyileştirerek zemin stabilizasyonunda kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
High plasticity soils pose significant engineering challenges due to their low bearing capacity and high sensitivity to changes in moisture content. In order to stabilize such soils, various physical and chemical methods have been widely applied. Nowadays, utilization of wastes for stabilization of soils has become very popular in terms of environmental sustainability and cost efficiency. In this study, the stabilization of high plasticity soils with waste marble dust and glass fiber additives was investigated. Marble dust was mixed into the soil at 10%, 15%, 20%, 20%, 25% and 30% of the dry weight. In the compaction experiment, the optimum mixing ratio for marble dust was found to be 25%. Glass fibers were added to the soil at 0.5%, 1%, 1.5% and 2% and free compression tests were performed to determine the optimum ratio. The optimum mixing ratio for glass fibers was determined as 1.5%. 100% natural soil, 25% marble dust only, 1.5% glass fibers only and 25% marble dust and 1.5% glass fibers were subjected to free compression tests and CBR tests. Freeze-thaw and curing effects were evaluated and the highest strength and bearing capacity ratios were obtained in mixtures with 25% marble powder and 1.5% glass fiber. Marble powder and glass fiber additives were found to increase the strength, reduce the swelling percentage, reduce the negative effects of freeze-thaw cycles and can be used in soil stabilization by improving the engineering properties of the soil.