Çevresel sürdürülebilirlik iletişiminde sivil toplum kuruluşları'nın Instagram paylaşımlarına yönelik bir analiz
An analysis of Instagram posts by non-governmental organizations within the context of environmental sustainability communication
- Tez No: 927374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışma kapsamında, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Instagram platformunu etkin kullanan en yüksek takipçi sayısına sahip üç çevre STK'sı belirlenmiştir. Bu doğrultuda WWF-Türkiye, TEMA Vakfı ve Greenpeace Türkiye kuruluşlarının 2023 ve 2024 yıllarındaki Instagram paylaşımları incelenmektedir. Yıllık ve aylık bazda beğeni, yorum ve görüntülenme gibi etkileşim metrikleri ile statik fotoğraf, reel ve carousel gibi medya türlerine ait veriler analiz edilerek iletişim stratejileri gözden geçirilmiştir. Ayrıca içerikler tematik analiz yoluyla belirlenen tema ve alt temalar ekseninde sınıflandırılmaktadır. Böylece STK'ların iletişim stratejilerinde ortaklaşan ve farklılaşan noktalar belirlenmektedir. Belirlenen temalar doğrultusunda incelenen paylaşımların; beğeni, yorum ve görüntülenme sayısı gibi etkileşim metrikleri hesaplanarak, hangi temanın daha fazla geri dönüş sağladığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, STK'ların dijital iletişim stratejilerinin etkinliğini değerlendirmeye ve gelecekteki sosyal medya uygulamalarına yön vermeye yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, three environmental non-governmental organizations operating in Türkiye—those that actively use Instagram and have the highest number of followers—were identified. Accordingly, the Instagram posts of WWF-Türkiye, TEMA Foundation, and Greenpeace Türkiye from 2023 and 2024 were examined. Interaction metrics such as likes, comments, and views on an annual and monthly basis, alongside media formats including static photos, reels, and carousels, were analyzed to review communication strategies. Additionally, the content was classified through thematic analysis based on identified themes and sub-themes, thus revealing both commonalities and differences in the organizations' communication strategies. By calculating interaction metrics—likes, comments, and views—for the analyzed posts aligned with these themes, it was determined which theme garnered the highest level of engagement. The findings aim to assess the effectiveness of these organizations' digital communication strategies and offer insights for future social media practices.