Kâtipzâde Zeynelâbidin (Zeynî Efendi)'nin Envârü'l Hüdâ isimli eserinin çeviri ve incelemesi
Kâtipzâde Zeynelâbidin (Zeynî Efendi)'s Envârü'l Hüdâ translation and analysis of the masnavi
  1. Tez No: 927380
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİME CANGÜZEL GÜNER ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma XVI. yüzyılda yaşamış bir medrese hocası olan Kâtibzâde Zeynelâbidin (Zeynî Efendi) tarafından kaleme alınan Envârü'l- Hüdâ isimli mesnevinin çeviri ve incelemesi üzerinedir. Eser mesnevî türünde olup, 8 bâbdan oluşmaktadır. Dînî, tasavvûfî hikayeler, âyet ve hadisler ışığında konular anlatılmaktadır. Öncelikle metnin transkripsiyonu yapılmış, ardından metinin içinde bulunan hikâyeler günümüz ışığında incelenerek tahlil edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca mesnevîde bulunan hikâyeler bugünümüze ve eğitim sistemimize nasıl katkı sağlar konuları da sonuç kısmında değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study is a translation and an analysis of the masnawi named Envârü'l- Hüdâ written by Kâtibzâde Zeynelâbidin (Zeynî Efendi), a madrasah teacher who lived in the 16th century.The work is written in masnawi genre and consists of 8 chapters. The topics are explained in the light of religious and mystical stories, verses and hadiths. Firstly, the text was transcribed and then the stories in the text were analysed in the light of the present day. In addition, the issue of how the stories in the masnavi can contribute to the present day and our education system is evaluated in the conclusion part.