Evliliğin ilk 10 yılında aile içi iletişim, çatışma çözüm stilleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between domestic communication, conflict resolution styles and marital adjustment in the first 10 years of marriage
  1. Tez No: 927379
  2. Yazar: LEVENT GÜLBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Muş ilinde evliliğin ilk 10 yılında olan evli bireylerin çatışmaları, çatışmalara karşılık olarak geliştirdikleri çözüm tarzları, aile içi iletişimleri ve evlilik uyumları gözden geçirilerek bazı demografik değişkenler arasındaki farklılıklar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerine ve genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline yer verilmiştir. Araştırmanın evrenini, Muş'ta yaşayan 18 yaş ve üzerindeki evli bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılara anket formları iletilmiştir. Araştırmaya katılım, tamamen gönüllülük esasına dayalı olmuştur. Örneklemin belirlenmesi amacıyla hesaplamalar (0.01 hata ve %99 güven payı ile) yapılmıştır. Bu hesaplamalar neticesinde örneklem büyüklüğünün 200'den az olmaması gerektiği anlaşılmıştır. Bu nedenle araştırmanın örneklemini 330 evli birey (195 erkek ve 135 kadın) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi seçkisiz tabakalama örnekleme modeli ile seçilirken kişiler cinsiyetlerine göre alt gruplara ayrılıp rastgele bir şekilde seçilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Aile İletişim Kalıpları Ölçeği, Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği ve Çiftler Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Bağımsız Gruplar t Testi”,“One Way ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi)”,“Post Hoc Tukey Testi”,“Basit Doğrusal Regresyon Analizi”ve“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the conflicts of married individuals in the first 10 years of marriage in Muş province, the solution styles they developed in response to conflicts, their family communication and marital adjustment were reviewed and the differences between some demographic variables were examined and evaluated. In this study, quantitative research methods and the relational screening model, which is one of the general screening models, were used. The universe of the study consisted of married individuals aged 18 and over living in Muş. Questionnaire forms were sent to the participants. Volunteer participants were included in the study. Participation in the study was entirely voluntary. Calculations were made (with 0.01 error and 99% confidence margin) to determine the sample. As a result of these calculations, it was understood that the sample size should not be less than 200. Therefore, the sample of the study consisted of 330 married individuals (195 men and 135 women). The sample of the study was selected with the random stratification sampling model, while individuals were divided into subgroups according to their gender and randomly selected. Personal Information Form, Family Communication Patterns Scale, Conflict Resolution Styles Scale and Couple Adjustment Scale were used in the collection of data. In the analysis of the data,“Independent Groups t Test”,“One Way ANOVA”,“Post Hoc Tukey Test”,“Simple Linear Regression Analysis”and“Pearson Correlation Analysis”were used.