Sosyal medya pazarlaması faaliyetlerinin marka sadakati ve marka imajı açısından incelenmesi çağrı merkezi çalışanları örneği
Investigation of social media marketing activities in terms of brand loyalty and brand image call center employees example
- Tez No: 927407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sosyal medyanın günümüzde giderek daha fazla kullanılmasına paralel olarak markalar bu duruma kayıtsız kalamamış ve sosyal medyada pazarlama faaliyetlerini yaygın şekilde kullanmaya başlamıştır. Sosyal medya pazarlaması, markaya yönelik algıyı etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı sosyal medya pazarlaması faaliyetlerini marka sadakati ve marka imajı açısından incelemektir. Çalışma kapsamında 250 çalışanın katılımıyla bir anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Pazarlaması Ölçeği, Marka Sadakati ve Marka İmajı Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar sosyal medya pazarlaması ile marka sadakati ve marka imajı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Sosyal medya pazarlaması etkili bir şekilde kullanıldıkça müşterilerin marka sadakati ve marka imajı algıları olumlu yönde gelişmektedir. Bu sonuçlar 250 katılımcının verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increasing use of social media today, brands could not remain indifferent to this situation and started to use marketing activities on social media widely. Social media marketing affects the perception of the brand. The purpose of this study is to examine social media marketing activities in terms of brand loyalty and brand image. A survey was conducted with the participation of 250 employees within the scope of the study. Data were collected with the Personal Information Form, Social Media Marketing Scale, Brand Loyalty and Brand Image Scale in the study. The results obtained in the study show that there is a positive relationship between social media marketing and brand loyalty and brand image. As social media marketing is used effectively, customers' brand loyalty and brand image perceptions develop positively. These results are limited to the answers given by 250 participant