The role of the radio serial callers in participatory democracy in Ghana: A study of call-in program of ekosiisen on asempa fm 94.7
Gana'da katılımcı demokraside radyo seri arayıcıların rolü: Asempa fm 94.7'de ekosiisen'in çağrı programı üzerinde bir çalışma
- Tez No: 927408
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HASAN RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gana talk radyosundaki, özellikle de ASEMPA FM'in Ekosiisen programında“seri arayanlar”olgusu, bu araştırmada, Gana'daki katılımcı demokrasi üzerindeki potansiyel etkisine odaklanılarak inceleniyor. 1992'de basın özgürlüğüne ilişkin çalışma, medya kuruluşlarının çoğalmasının, özellikle telefonla katılım programları aracılığıyla, halkın katılımı için nasıl daha fazla yol sağladığını vurguluyor. Ancak bu aynı zamanda tartışmalara sıklıkla katkıda bulunan ve genellikle yayın süresini belirleyen seri arayanların ortaya çıkmasına da yol açtı. ve diğer arayanları etkilemek. Kıta analizi yoluyla araştırma, seri arayanların haftada birden çok kez etkileşimde bulunma eğiliminde olduklarını ve yayın süresinin önemli bir bölümünü görüşleriyle meşgul ettiklerini ortaya koyuyor. Katılımları tartışmalara çeşitlilik katarken, orantısız etkilerinin engel teşkil edebileceği öne sürülüyor. Eşit katılımın demokratik ideali Bu sonuç, farklı seslerin yükseltilmesinin olumlu yönüne rağmen, seri arayanların hakimiyetinin diğerlerinin katılımını bastırabileceğini ve eşitlikçi temsile ilişkin demokratik ilkeyi zayıflatabileceğini öne sürmektedir. Özünde, seri arayanlar medya söyleminin çoğulculuğuna katkıda bulunurken, onların ezici iv varlığı, alternatif bakış açılarını potansiyel olarak marjinalleştirerek demokratik sürece yönelik zorluklar oluşturabilir. Dolayısıyla çalışma, Gana'nın demokratik sistemine halkın katılımı için daha dengeli ve kapsayıcı bir platform sağlamaya yönelik önlemlere duyulan ihtiyacın altını çiziyor. Gana talk radyosundaki, özellikle de ASEMPA FM'in Ekosiisen programında“seri arayanlar”olgusu, bu araştırmada, Gana'daki katılımcı demokrasi üzerindeki potansiyel etkisine odaklanılarak inceleniyor. 1992'de basın özgürlüğüne ilişkin çalışma, medya kuruluşlarının çoğalmasının, özellikle telefonla katılım programları aracılığıyla, halkın katılımı için nasıl daha fazla yol sağladığını vurguluyor. Ancak bu aynı zamanda tartışmalara sıklıkla katkıda bulunan ve genellikle yayın süresini belirleyen seri arayanların ortaya çıkmasına da yol açtı. ve diğer arayanları etkilemek. Kıta analizi yoluyla araştırma, seri arayanların haftada birden çok kez etkileşimde bulunma eğiliminde olduklarını ve yayın süresinin önemli bir bölümünü görüşleriyle meşgul ettiklerini ortaya koyuyor. Katılımları tartışmalara çeşitlilik katarken, orantısız etkilerinin engel teşkil edebileceği öne sürülüyor. Eşit katılımın demokratik ideali Bu sonuç, farklı seslerin yükseltilmesinin olumlu yönüne rağmen, seri arayanların hakimiyetinin diğerlerinin katılımını bastırabileceğini ve eşitlikçi temsile ilişkin demokratik ilkeyi zayıflatabileceğini öne sürmektedir. Özünde, seri arayanlar medya söyleminin çoğulculuğuna katkıda bulunurken, onların ezici varlığı, alternatif bakış açılarını potansiyel olarak marjinalleştirerek demokratik sürece yönelik zorluklar oluşturabilir. Dolayısıyla çalışma, Gana'nın demokratik sistemine halkın katılımı için daha dengeli ve kapsayıcı bir platform sağlamaya yönelik önlemlere duyulan ihtiyacın altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of "serial callers'' in Ghanaian talk radio, particularly in ASEMPA FM's Ekosiisen program, is explored in this research with a focus on its potential impact on participatory democracy in Ghana. Tracing its origins from the constitutional guarantee of freedom of speech and press freedom in 1992, the study highlights how the proliferation of media outlets has provided more avenues for public participation, notably through phone-in programs. However, this has also led to the emergence of serial callers who frequently contribute to discussions, often dominating airtime and influencing other callers.Through continent analysis, the research finds that serial callers tend to engage multiple times a week, occupying a significant portion of airtime with their views. While their participation adds diversity to debates, it is argued that their disproportionate influence may hinder the democratic ideal of equal participation. This conclusion suggests that despite the positive aspect of amplifying diverse voices, the dominance of serial callers could suppress the participation of others and undermine the democratic principle of equitable representation. In essence, while serial callers contribute to the pluralism of media discourse, their overwhelming presence may pose challenges to the democratic process by potentially marginalizing alternative viewpoints. Thus, the study underscores the need for measures to ensure a more balanced and inclusive platform for public engagement in Ghana's democratic system.