Alejandro Jodorowsky sinemasında Jungcu arketiplerin keşfi
The discovery of Jungian archetypes in Alejandro Jodorowsky's cinema
- Tez No: 927406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİNE SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Carl Gustav Jung, arketipleri kolektif bilinçdışında yer alan evrensel semboller, temalar ve figürler olarak tanımlamaktadır. Jung'a göre, bu arketipler insan zihninin derinliklerinde saklı kalmış, kültürden bağımsız olarak tüm insanlarda ortak olan temel imgeler olarak varlığını sürdürmektedir. Jung'un arketip teorisi, insan deneyiminin ortak temalarını inceleyerek bireyin içsel dünyasıyla olan bağının daha kapsamlı bir anlayışını sunar ve bu yönüyle bireyin kendi kimliğini, duygusal yapısını ve yaşam deneyimlerini anlamlandırmasına katkı sağlar. Bu çalışma, Şilili yönetmen Alejandro Jodorowsky'nin“Köstebek”(El Topo),“Kutsal Kan”(Santa Sangre) ve“Kutsal Dağ”(The Holy Mountain) adlı filmlerini, Jung'un arketip teorisi çerçevesinde ele almaktadır. Jodorowsky'nin anlatısında arketipler, yalnızca semboller olarak değil, aynı zamanda kahramanın yolculuğu süresince ona rehberlik eden, karşısına engel çıkaran ya da onu dönüştüren somut figürler olarak görünür hale gelmektedir. Bu arketipler, yönetmenin sanatsal evreninde rehber, düşman, gölge gibi farklı roller üstlenerek karakterlerin dönüşüm süreçlerine derinlik kazandırmaktadır. Jodorowsky'nin filmleri, sembolizm ve görsel metaforların yanı sıra nesneler, karakterler ve sahneler aracılığıyla Jung'un arketip teorisiyle yakından bağlantılı bir sinematik anlatım sunmaktadır. Bu araştırma, yönetmenin eserlerinde yer alan tüm bu unsurları Jung'un kolektif bilinçdışı ve evrensel arketipler perspektifinden incelemeyi amaçlamakta ve Jodorowsky'nin sembolik anlatımını Jung'un arketip teorisi bağlamında çözümlemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın elde ettiği bulgular, Jodorowsky'nin filmlerindeki sembolizmin ve mitolojik ögelerin, Jung'un arketip teorisiyle doğrudan bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, yönetmenin sinemasında ortaya çıkan psikolojik boyutu vurgulamakta ve sinema ile psikoloji arasındaki etkileşimi daha iyi kavramamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Carl Gustav Jung defines archetypes as universal symbols, themes, and figures residing in the collective unconscious. According to Jung, these archetypes lie deep within the human mind and exist as fundamental images shared by all people, independent of cultural influences. Jung's theory of archetypes emphasizes the universal themes within human experience, offering a more comprehensive understanding of the individual's inner world and contributing to the individual's sense of identity, emotional structure, and life experiences. This study examines the films of Chilean director Alejandro Jodorowsky—specifically“El Topo,”“Santa Sangre,”and“The Holy Mountain”—within the framework of Jung's archetype theory. In Jodorowsky's narratives, archetypes appear not only as symbols but also as concrete figures that guide, challenge, or transform the hero throughout their journey. These archetypes take on various roles within the director's artistic universe, such as guide, enemy, or shadow, adding depth to the characters' transformative processes. Jodorowsky's films, through the use of symbolism and visual metaphors, along with objects, characters, and scenes, present a cinematic narrative closely linked with Jung's theory of archetypes. This research aims to analyze all these elements within Jodorowsky's works from the perspective of Jung's collective unconscious and universal archetypes, seeking to interpret Jodorowsky's symbolic narrative within the framework of Jungian theory. The findings reveal that the symbolism and mythological elements in Jodorowsky's films are directly related to Jung's theory of archetypes. These findings highlight the psychological dimension in Jodorowsky's cinema and contribute to a better understanding of the interaction between cinema and psychology.