Turkish EFL lecturers' multicultural competence levels and their teacher identity construction through reflective practices: A case study
Türk ingilizce öğretim görevlilerinin çok kültürlü yeterlilik seviyeleri ve yansıtıcı uygulamalar aracılığıyla öğretmen kimliği oluşturmaları: Bir vaka çalışması
- Tez No: 927415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, çok kültürlü bir eğitim ortamında öğretmen günlüklerini kullanarak, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretim görevlilerinin çok kültürlü yeterlilik düzeylerini ve yansıtıcı uygulamalar yoluyla öğretmen kimliklerinin inşasını incelemektir. Çalışma, katılmaya gönüllü olan üç öğretim görevlisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri, öğretim görevlilerinin bilgi ve beceri alt ölçekleri de dahil olmak üzere çok kültürlü yeterlilik düzeylerini ortaya çıkarmak amacıyla Çok Kültürlü Öğretim Yeterliliği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçek, üç gönüllü öğretim görevlisine, öğretmen günlüklerini tamamlamadan önce ilk kez ve günlükler toplandıktan sonra ikinci kez olmak üzere toplam iki kez uygulandı. Nitel veriler için, çok kültürlü sınıflarda öğretim görevlisi olarak çalışmanın öğretmen kimliklerini nasıl şekillendirdiğini değerlendirmek amacıyla katılımcılar tarafından toplam altı hafta öğretmen günlükleri tutuldu. Ayrıca, öğretmen günlüğü yazma sürecinin uygulanmasından önce ve sonra çok kültürlü sınıflarda öğretimle ilgili öz algılarını araştırmak amacıyla katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretim görevlileri arasında yeterlilik düzeyinde bir artış olduğunu ve çok kültürlü öğretim deneyiminin öğretim görevlilerini daha becerikli olmaya, kültürel açıdan daha duyarlı olmaya, eşitliğe uyum sağlamaya dönüştürdüğünü ortaya koymuştur. Yansıtıcı öğretmen günlükleri, öz farkındalığı, eleştirel düşünmeyi ve çok kültürlü ortamlardaki öğretim uygulamalarına ilişkin daha derin bir anlayışı teşvik ederek öğretmen kimliğinin oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This present research aims at exploring Turkish English as a Foreign Language (EFL) lecturers' multicultural competence levels and their teacher identity construction through reflective practices, using teacher journals in a multicultural educational setting. The study was conducted with three lecturers who volunteered to participate. Quantitative data of the study was collected through the Multicultural Teaching Competency Scale in order to reveal lecturers' multicultural competence levels, including knowledge and skills subscales. The scale was administered to the three voluntary lecturers twice, for the first time before they completed their reflective teacher journals and the second time when the journals were collected. For the qualitative data, teacher journals were kept by the participants for a total of six weeks with the purpose of evaluating how working as a teacher in multicultural classrooms shaped their teacher identity. Additionally, semi-structured interviews were conducted with the lecturers in order to explore their self-perceptions about teaching in multicultural classes before and after the implementation of the teacher journal writing process. The findings of the research revealed that there was an increase in the level of competence among the lecturers, and that multicultural teaching experience transformed lecturers to be more resourceful, to be more culturally sensitive and to adapt equity. The reflective teacher journals played a key role in teacher identity construction by encouraging self-awareness, critical thinking, and a more profound understanding of teaching practices in multicultural settings.