Yapay zekâ kaygısının iş güvencesizliği algısı üzerindeki etkisinde algılanan öz yeterliliğin rolü sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The role of perceived self-efficacy in the effect of artificial intelligence anxiety on the perception of job insecurity a research on healthcare workers
- Tez No: 927416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUMİN ÇAĞATAY AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarının yapay zekâ kaygılarının iş güvencesizliğini nasıl etkilediğini tespit etmek ve bu etkide algılanan öz yeterliliğin nasıl bir rol oynadığını tespit etmektir. Araştırmada, bu amaçla sağlık çalışanları söz konusu değişkenler bağlamında ele alınmıştır. Araştırmada sağlık çalışanlarının yapay zekâ kaygılarının iş güvencesizliği üzerindeki etkisini tespit etmek, sağlık çalışanlarının yapay zekâ kaygılarının algılanan öz yeterlilik üzerindeki etkisini tespit etmek, algılanan öz yeterliliğin iş güvencesizliği algısı üzerindeki etkisini tespit etmek ve sağlık çalışanlarının algılanan öz yeterliliklerinin, yapay zekâ kaygılarının iş güvencesizliği üzerindeki etkisinde aracılık rolünü tespit etmek amaçlanmaktadır. Araştırma özellikle teknoloji yoğun çalışılan bir alan olarak sağlık sektörü üzerine odaklanmıştır. Saha çalışması sırasında araştırmacı bizzat sağlık kurumlarında bulunmuş ve veri toplama araçlarını örneklem grubuna uygulamıştır. Araştırma ilk olarak literatürde oldukça yeni bir kavram olan yapay zekâ kaygısının özellikle en büyük handikaplarından gözüken iş güvencesizliği algısı üzerindeki etkisinin tespit edilebilmesi açısından değerlidir. İkinci olarak çalışanların kendilerini ne derece yetkin olarak algıladıklarının konuya ne tür yansımaları olduğunun tespit edilebilmesi açısından çalışma önemli bir literatür boşluğu gidermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine how the anxieties of healthcare workers regarding artificial intelligence affect job insecurity and to identify the role of perceived self-efficacy in this effect. In this study, healthcare workers are addressed in the context of these variables. The research aims to identify the effect of healthcare workers' anxieties about artificial intelligence on job insecurity, to determine the effect of these anxieties on perceived self-efficacy, to assess how perceived self-efficacy impacts the perception of job insecurity, and to establish the mediating role of healthcare workers' perceived self-efficacy in the effect of artificial intelligence anxiety on job insecurity. The research particularly focuses on the healthcare sector as a field with intensive technology use. During the field study, the researcher was present in health institutions and applied data collection tools to the sample group. Firstly, the study is valuable in terms of being able to identify the impact of artificial intelligence anxiety, a relatively new concept in the literature, on the perception of job insecurity, which appears to be one of its major drawbacks. Secondly, it fills an important gap in the literature by identifying the reflections of how competent employees perceive themselves in relation to the issue.