Fen bilimleri öğretmenlerinin nükleer santrale ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları ile sürdürülebilir tüketim davranışları
Science teachers' attitudes towards nuclear power plants and sustainable development and their sustainable consumption behaviors
  1. Tez No: 927438
  2. Yazar: AHMET TİBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada fen bilimleri öğretmenlerinin nükleer santrale ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları ile sürdürülebilir tüketim davranışlarının düzeyleri, cinsiyet değişkeni açısından farklılık gösterip göstermediği ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Nicel araştırma yaklaşımı benimsenerek tarama ve ilişkisel desen kullanılmıştır. Veriler, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'de devlet veya özel ortaokullarda görev yapan 270 fen bilimleri öğretmeninden (137 kadın, 133 erkek) Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Nükleer Santrale Yönelik Tutum Ölçeği (olumlu tutum, olumsuz tutum), Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutum Ölçeği (çevre, ekonomi, toplum, eğitim) ve Sürdürülebilir Tüketim Davranışı Ölçeği (çevre duyarlılığı, ihtiyaç dışı satın alma, tasarruf, yeniden kullanılabilirlik) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, cinsiyete göre farklılıkları belirlemek için MANOVA ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre fen bilimleri öğretmenlerinin nükleer santrale yönelik olumlu tutumları (X̄=3,73) yüksek, olumsuz tutumları ise (X̄=3,39) orta düzeydedir. Katılımcıların sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları çevre (X̄=4,57), ekonomi (X̄=4,57), toplum (X̄=4,55) ve eğitim (X̄=4,64) alt boyutlarının hepsi için çok yüksek düzeydedir. Sürdürülebilir tüketim davranışlarının ise tasarruf (X̄=4,62) alt boyutunda çok yüksek, çevre duyarlılığı (X̄=3,69) ve yeniden kullanılabilirlik (X̄=3,46) alt boyutlarında yüksek ve ihtiyaç dışı satın alma (X̄=2,24) alt boyutunda ise düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined science teachers' attitudes toward nuclear power plants and sustainable development, their sustainable consumption behaviors, gender differences in these variables, and relations among them. A quantitative research approach was adopted using survey and correlational designs. Data were collected via Google Forms from 270 science teachers (137 females, 133 males) working in public or private middle schools in Türkiye during the 2024-2025 academic year. To collect data, Personal Information Form, Attitude Towards Nuclear Power Plant Scale (positive attitude, negative attitude), Attitude Towards Sustainable Development Scale (environment, economy, society, education), and Sustainable Consumption Behavior Scale (environmental awareness, non-essential purchasing, saving, reusability) were used. Data were analyzed using descriptive statistics, MANOVA to determine the gender differences, and correlation analysis to examine the relations between variables. Findings indicated that science teachers' positive attitudes toward nuclear power plants (X̄=3.73) were high, while negative attitudes (X̄=3.39) were moderate. Participants' attitudes toward sustainable development were very high across all sub-dimensions: environment (X̄=4.57), economy (X̄=4.57), society (X̄=4.55) and education (X̄=4.64). Sustainable consumption behaviors were very high in saving (X̄=4.62), high in environmental awareness (X̄=3.69) and reusability (X̄=3.46), and low in non-essential purchasing (X̄=2.24).