2004 öğretim programı çerçevesinde ilköğretimde fen ve teknoloji dersinin öğretimine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
The perceptions of science and technology teachers and students regarding science and technology course according to 2004 curriculum
- Tez No: 189501
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL DİNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu arastırmanın amacı, 2004 ilkögretim fen ve teknoloji dersi ögretim programı kapsamında ilkögretim 4. ve 5. sınıf ögretmenleri ile ögrencilerinin fen ve teknoloji dersinin ögretimine yönelik görüslerini degerlendirmektir. Arastırmanın evrenini, Ankara ili Sincan, Beypazarı, Yenimahalle ve Çankaya ilçelerindeki ilkögretim okullarında okuyan 4. ve 5. sınıf ögrencileri ile fen ve teknoloji dersine giren sınıf ögretmenleri olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemi, 75 ögretmen ile 1672 ögrenciden meydana gelmistir. Çalısmada anket yöntemi kullanılmıstır: biri ögretmenler, digeri ögrenciler için. Ögretmenlere yönelik anketin güvenirlik degeri ?0,89?; ögrenciler için gelistirilen anketin güvenirlik degeri ise ?0,78? bulunmustur. Elde edilen sonuçlara göre, ilkögretim 4. ve 5. sınıf ögretmenlerinin yapılandırılan 2004 fen ve teknoloji programına iliskin görüsleri ögretim süreci boyunca olumsuz yönde degisim göstermistir. Ögretmenler ve ögrenciler, fen ve teknoloji egitiminde en önemli fen-teknoloji-toplum konuları olarak hava kirliligi, insan saglıgı, savas silahları ve nükleer teknoloji konularını belirtmislerdir. Fen-teknoloji-toplum konularının ögretimindeki en önemli güçlükler olarak programda geçen ögretim materyallerinin bulunamaması, ögrenci fazlalıgı ve sınıfların yetersiz gelmesi ile ögretmenlerin bilgilendirilmemesi maddeleri görülmüstür. Fen-teknoloji-toplum temalarının ögretiminde kullanılacak kaynaklar gelistirmede ögretmenlerin karsılastıkları en önemli sınırlılıklar ise ekonomik sınırlılık ve bireysel sınırlılıktır. Ögretmenler tarafından fen-teknoloji-toplum konularına yönelik bilgi edinmede görsel/isitsel araçlar ve hizmet-içi uygulamalar en sık kullanılan kaynaklar olarak belirlenmistir. Bu problemlere iliskin ögrenciler için en önemli kaynaklar ise kitaplar baskın yer etmekle birlikte ögretmenler/okullar ve bilgisayar/internet ortamıdır. lkögretim 4. ve 5. sınıf ögrencileri, fen ve teknoloji dersine karsı genel olarak olumlu tutumların söz konusu oldugu görüsler belirtmislerdir. Ayrıca, ögrenciler fen ve teknoloji dersinde ögrendiklerinin gelecek yasamlarında faydalı olacagına inandıklarını ileri sürmüslerdir. Ögrencilerin büyük kısmı, fen ve teknolojinin insanların daha rahat biçimde yasamasını sagladıgına inanmaktadır. Bu çalısmanın sonuçları, 2004 fen ve teknoloji programı veya bundan sonra gerçeklestirilecek egitim reformları içerisine fen-teknoloji-toplum temalarının yerlestirilmesi, amaçların yeniden gözden geçirilmesi ve ögrencilerin fen ve teknoloji dersine iliskin duyussal bakıs açılarının daha çok incelenmesi gerektigini desteklemistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate elementary school teachers? and students? perceptions on the current state of science and technology education. The working universe of the research is based upon the pupils and teachers of elementary schools in fourth and fifth classes in Ankara the first and the second term of academic year 2005-2006. The subjects consisted of 75 elementary school science and technology teachers and 1672 students. The internal consistency reliabilities were ?,89? for the teachers? survey and ?,78? for the students? survey. Science and technology teachers showed discontent with the current status of 2004 elementary school science and technology curriculum. For STS themes in science and technology education, teachers indicated air pollution, human health, war weapons and nuclear reactors as the most important problems. The top difficulties seen by teachers in teaching STS themes were non-availability of the curriculum materials, restriction of students in the classroom and preparation of the teachers. The significant limitations for teachers in developing resources in teaching STS themes were economic restrictions and personal preparation. Such sources as audio/visual media and professional (in-service) applications were perceived as important sources for STS materials by teachers. Elementary school students showed relatively a positive attitude toward current school science and technology. A majority of students liked their science and technology classes. Students believed that the content that they learned in science and technology classes would be more useful in the future than at the present time. A majority of students believe that science and technology devote to helping people live more comfortably. Among sciencetechnology- society related problems, students indicated air pollution, human health, war weapons technologies and water pollution as most important issues. The major sources for students about those problems were books, teachers/schools and computer/internet. Therefore, results of the study support the contention of need for more attention to both the students? affective outcomes from school science and technology and implementation of STS themes into current science and technology curriculum and education reforms and this offers directions for revision of the goals in 2004 science and technology curriculum and education system.