Kütahya-Türkmendağı yöresi karaçam-sarıçam karışık meşçereleri için gövde çapı ve gövde hacim modellerinin geliştirilmesi
Development of stem taper and stem volume equations for black pine and scots pine mixed stands in Kütahya-Türkmendağı region
  1. Tez No: 927447
  2. Yazar: İSA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Kütahya-Türkmen Dağı Yöresi doğal karışık karaçam (Pinus nigra Arnold.) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşcereleri için gövde çapı ve gövde hacmi modelleri geliştirilmiştir. Bu amaçla doğal karaçam-sarıçam karışık meşcerelerinden değişik çap ve boy sınıflarından toplanan 75 karaçam ve 75 sarıçam örnek ağacı üzerinde gerekli ölçümler yapılmıştır. Gövde çapı, ağaç boyu, ticari gövde hacmi ve toplam gövde hacim tahminlerinin yapılabilmesi amacıyla, Jiang tarafından geliştirilen parçalı gövde çapı modeli kullanılmıştır. Yapılan tahminlerin doğruluğu R2, RMSE (Hata kareler ortalamasının karekökü) ve AIC (Akaike Bilgi Kriteri) gibi ölçüt değerleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Karaçam-sarıçam ağaç türleri için R2, değerleri gövde çapı tahminleri için %98'den, ağaç boyu tahminleri için %97'den, ticari hacim tahminleri için %98'den ve toplam hacim tahminleri için %96'dan daha büyük elde edilmiştir. RMSE değerleri ise sırasıyla 1.23 cm, 0.78 m, 0.023 m3 ve 0.038 m3'den az elde edilmiştir. Yapılan grafiksel değerlendirmeler sonucunda, doğal karışık meşcerelere büyüyen karaçam ağaçlarının sarıçam ağaçlarına göre daha silindirik gövde formuna sahip oldukları da görülmüştür. Sonuç olarak ilgili yörede doğal karışık karaçam-sarım meşcereleri için gövde çapı, ağaç boyu, ticari hacim ve toplam gövde hacmi tahminleri için Jiang modelinin başarı ile kullanılabileceği ve güvenilir tahminler yapılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, stem taper and stem volume equations models were developed for natural mixed black (Pinus nigra Arnold.) and Scots pine (Pinus sylvestris L.) stands in Kütahya-Türkmendağı region. For this purpose, necessary measurements were made on 75 black pine and 75 Scots pine sample trees collected from different diameter and height classes from natural black pine-Scots pine mixed stands. The piecewise stem diameter model developed by Jiang model was used to estimate stem diameter, tree height, merchantable stem volume and total stem volume. The accuracy of the predictions was evaluated using R2, RMSE (Root Mean Squared Error) and AIC (Akaike Information Criterion). The R2 values for black pine-Scots pine tree species were greater than 98% for stem diameter estimates, 97% for tree height estimates, 98% for merchantable volume estimates and 96% for total volume estimates. RMSE values were less than 1.23 cm, 0.78 m, 0.023 m3 and 0.038 m3, respectively. As a result of the graphical evaluations, it was also seen that black pine trees growing in natural mixed stands have a more cylindrical stem form than Scots pine trees. As a result, it was seen that the Jiang model can be used successfully and reliable predictions can be made for the estimation of stem diameter, tree height, commercial volume and total stem volume for natural mixed black pine-Scots pine stands in the relevant region.