Kurum yapılarının benzer coğrafyalarda oluşturduğu farklı etkiler
Different effects of institutional structures on similar geographies
  1. Tez No: 927454
  2. Yazar: YİĞİTCAN ZAFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÇAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sakarya ve Kocaeli, Marmara bölgesinde yer alan ve benzer coğrafyaya sahip illerdir. Ancak, kurumsal yapıların farklı etkilere sahip olması söz konusu olabilir. Örneğin, Sakarya'nın idari yapısı, büyük ölçüde Sakarya Belediyesi ve Sakarya Valiliği tarafından yönetilir. Sakarya'nın kalkınması için yapılan çalışmaların büyük bir kısmı bu iki kurum tarafından yürütülür. Sakarya'da birçok büyük sanayi kuruluşu bulunur ve bu kuruluşlar, bölgenin ekonomisine büyük katkı sağlar. Bununla birlikte, bazı çevre sorunları da bu kuruluşlar nedeniyle yaşanabilir. Kocaeli'nin idari yapısı ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği tarafından yönetilir. Kocaeli de Sakarya gibi bir sanayi kenti olmakla birlikte, üretimin yoğun olduğu sanayi bölgeleri çevresinde çevre sorunları yaşanması olasıdır. Ancak Kocaeli, Sakarya'ya göre daha fazla yatırım alır ve daha fazla turistik değere sahiptir. Bu nedenle, Kocaeli'nin ekonomisi turizm ve sanayi sektörüne dayanır. Bu çalışmada Sakarya ve Kocaeli illerinin aynı kurumsal yapılarını farklı yansımalarını coğrafi, sosyal, ekonomik ve siyasi parametreler göre incelenmiştir. Her iki ildeki gelişim ve kalkınma farklarının anlaşılmasına yardımcı olma noktasında belirleyici parametreler olduğu görülmüştür. Bu faktörler arasında, doğal kaynakların varlığı, nüfus yoğunluğu, eğitim seviyesi, sanayi yapılanması, politik faktörler gibi birçok faktör yer alabilir.
Özet (Çeviri)
Sakarya and Kocaeli are provinces in the Marmara region with similar geography. However, institutional structures may have different impacts. For example, the administrative structure of Sakarya is largely managed by Sakarya Municipality and Sakarya Governorship. Most of the work for the development of Sakarya is carried out by these two institutions. There are many large industrial organizations in Sakarya and these organizations contribute greatly to the economy of the region. However, some environmental problems can also be experienced due to these organizations. The administrative structure of Kocaeli is managed by Kocaeli Metropolitan Municipality and Kocaeli Governorship. Although Kocaeli is an industrial city like Sakarya, environmental problems are likely to occur around industrial zones where production is intense. However, Kocaeli receives more investment and has more touristic value than Sakarya. Therefore, Kocaeli's economy is based on tourism and industry. In this study, the different reflections of the same institutional structures of Sakarya and Kocaeli provinces are analyzed according to geographical, social, economic and political parameters. It was found that there are decisive parameters in helping to understand the development and development differences in both provinces. These factors may include many factors such as the presence of natural resources, population density, education level, industrial structure, and political factors.