Poliaromatik hidrokarbon fenantrenin phanerochaete chrysosporium ile biyosorpsiyonu
Biosorption of the polyaromatic hydrocarbon phenanthrene by phanerochaete chrysosporium
  1. Tez No: 927473
  2. Yazar: ALİŞİR ÇAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN YILDIRIM, PROF. DR. MEHTAP TANYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, bir beyaz çürükçül mantar olan P. chrysosporium ile sulu çözeltilerden fenantrenin adsorpsiyonunun yüzey yanıt yöntemi kullanılarak optimizasyou çalışılmıştır. Adsorpsiyon verimi, doğrudan fenantren ölçümü yerine fenantren kaynaklı Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) değerindeki azalış miktarı üzerinden değerlendirilmiştir. Ortamlardaki KOİ giderim verimleri dikkate alınarak adsorpsiyon işletme parametreleri, yanıt yüzeyi metodolojisinin (CYY) merkezi kompozit tasarımı (MKT) kullanılarak optimize edilmiştir. Giderim verimi üzerine değişken parametreler olarak; adsorbent miktarı, fenantren konsantrasyonu ve zaman seçilmiştir. En yüksek giderim değeri %84,13 olarak 0,64 mg biyosorbent miktarı, 0,41 mg/L fenantren konsantrasyonu ve 73,78 dakika ortam şartlarında elde edilmiştir. Özellikle biyolojik kökenli adsorbentlerin kullanılmasının diğer adsorbentlere göre gerek maliyet ve gerekse de ikincil kirletici oluşturmayan bir yöntem olması sebebiyle daha sürdürülebilir ve çevre dostu yöntemler olabileceği değerlendirilmiştir. Çalışmamızda elde edilen bulgularının, biyosorbent olarak daha farklı fungus türleri kullanılarak PAH giderim potansiyellerinin ortaya konması için altlık teşkil edebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimization of phenanthrene adsorption from aqueous solutions using P. chrysosporium, a white-rot fungus, was investigated through the response surface methodology (RSM). The adsorption efficiency was evaluated based on the reduction in Chemical Oxygen Demand (COD) values caused by phenanthrene, rather than direct measurement of phenanthrene. Considering COD removal efficiencies in the environments, the adsorption operational parameters were optimized using the central composite design (CCD) of the response surface methodology. The variable parameters affecting removal efficiency were selected as adsorbent dosage, phenanthrene concentration, and time. The highest removal efficiency, 84.13%, was achieved under the conditions of 0.64 mg of biosorbent, 0.41 mg/L phenanthrene concentration, and 73.78 minutes of treatment time. It was particularly noted that using biologically derived adsorbents could be a more sustainable and environmentally friendly method compared to other adsorbents due to their lower cost and lack of secondary pollutant formation. The findings of this study are considered to provide a foundation for exploring the potential of other fungal species as biosorbents for the removal of PAHs (Polycyclic Aromatic Hydrocarbons).