Endüstri 4.0 perspektifinde dijital dönüşüm olgunluk modelleri: imalat işletmeleri örneği
Digital transformation maturity models in industry 4.0 perspective: example of manufacturing enterprises
- Tez No: 927477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFCAN GÖÇMEN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
İnsanlık tarihinin ilk devrimi olan tarım devriminden Endüstri 4.0 devrimine kadar tüm devrimler, toplumların kalkınmasında önemli katma değerler yaratmaktadır. Endüstri 4.0, genel olarak insanlar ve makineler arasındaki iletişim olarak tanımlanmakla birlikte, dijitalleşme, büyük veri, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti ve otomasyon anahtar kelimeleriyle birlikte anılmaktadır. Günümüz dünyasında teknolojik olarak yaşanan yenilikler ve değişim rüzgarları, hayatın her alanında özellikle de sanayi kuruluşlarında dijitalleşme ve süreklilik bağlamında dönüşüm anlayışları ortaya çıkartarak bu süreç içerisinde tutunmaya çalışan küçük, orta ve büyük ölçekli kuruluşlar için bir zorunluluğa dönüşmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, dijital dönüşümü şekillendiren temel teknolojileri, bu teknolojilerin imalat sanayine etkilerini ve dijital dönüşüm olgunluk modeli ile karar verme yaklaşımının imalat sanayindeki uygulamalarını ortaya koymaktır. Çalışmanın sonuçları, imalat sektöründe dijital olgunluk değerlendirme aracı geliştirmek adına yol haritası sunmaktadır. Olgunluk modellerinin Endüstri 4.0 kapsamında ele alınması, işletmelerin bu metodolojileri kültürlerine entegre etmelerine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the agricultural revolution, which is the first revolution in human history, to the Industry 4.0 revolution, all revolutions create significant added value in the development of societies. Industry 4.0 is generally defined as communication between humans and machines, and is mentioned together with the keywords digitalization, big data, augmented reality, the internet of things and automation. In today's world, technological innovations and winds of change have brought about transformation concepts in the context of digitalization and continuity in all areas of life, especially in industrial organizations, and have become a necessity for small, medium and large-scale organizations trying to hold on in this process. The aim of this thesis is to reveal the basic technologies that shape digital transformation, the effects of these technologies on the manufacturing industry and the applications of the digital transformation maturity model and decision-making approach in the manufacturing industry. The results of the study provide a roadmap for developing a digital maturity assessment tool in the manufacturing sector. Considering maturity models within the scope of Industry 4.0 helps businesses integrate these methodologies into their cultures.