Şanlıurfa ilinde bulunan kalişlerin çökme potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Risk assessment of settlement suitability due to soil collapse
  1. Tez No: 927478
  2. Yazar: HUZEYFE ALBASTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çökebilen zeminler, özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bu zeminler, ıslandıklarında üzerlerine inşa edilen yapılar için potansiyel tehdit oluşturmaktadır. Kuru ve doğal halleriyle sert bir yapıya ve yüksek görünür kesme mukavemetine sahip olmalarına rağmen, suyla temas ettiklerinde hacimlerinde belirgin bir azalma meydana gelebilir. Oldukça düşük gerilme seviyelerinde bu özelliği sergileyen bu tür zeminler,“çökebilen zeminler”olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Şanlıurfa ili sınırları arasında genel olarak kalişlerin yüzeylenme verdiği bir alan pilot bölge seçilmiş, çalışma alanından alınan 61 adet numune üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. Tek yönlü ödometre deneyleri ile konsolidasyon karakteristikleri belirlenmiş, plastik limit, likit limit, özgül ağırlık, birim hacim ağırlık deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak zeminlerin çökme potansiyelleri belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda örneklerin genel olarak düşük-orta çökme potansiyeline sahip olduğu, örneklerin sadece %80'sinin çökebilen zemin sınıfında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Collapsible soils are widely found in many parts of the world, particularly in arid and semi-arid regions. These soils pose a potential threat to structures built upon them when they become saturated. Despite their naturally hard structure and high apparent shear strength in dry conditions, they can experience a significant reduction in volume upon contact with water. Exhibiting this characteristic even under very low stress levels, such soils are referred to as“collapsible soils.”In this study, a pilot area within the boundaries of Şanlıurfa province, where caliches are predominantly exposed at the surface, was selected. A total of 61 soil samples were collected from the study area and subjected to experimental analyses. The consolidation characteristics of the soils were determined using one-dimensional oedometer tests, while the collapse potential was assessed based on data obtained from plastic limit, liquid limit, specific gravity, and unit weight tests. The evaluations revealed that the samples generally exhibited low to moderate collapse potential, with 80% of the samples classified as collapsible soils.