Yıkıcı deprem sonrası gebelerin maternal sağlık gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of maternal health needs of pregnant women after a destructive earthquake
  1. Tez No: 927485
  2. Yazar: IŞINSU BAYİMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yıkıcı Deprem Sonrası Gebelerin Maternal Sağlık Gereksinimlerinin Belirlenmesi Bu araştırma, yıkıcı deprem sonrası gebelerin maternal sağlık gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yürütülmüştür. Araştırma, 15 Ağustos-15 Aralık 2023 tarihleri arasında, Hatay bölgesindeki yıkıcı depremden etkilenen gebe kadınlar ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay ilindeki gebe kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi basit rastgele örnekleme yöntemi ile hesaplanmış olup dahil edilme kriterlerine uygun olan en az 323 kadına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma 346 gebe ile tamamlanmıştır. Araştırmaya; gönüllü olarak katılım sağlayan, Türkçe anlıyor ve konuşuyor olan, iş birliği ve iletişime açık, gebelik sürecinde yıkıcı deprem afetini yaşamış, gebeliğin herhangi bir trimesterinde bulunan kadınlar dâhil edilmiştir. Görme ve işitme ile ilgili duyu kaybı olan, anket bilgilerini eksik ve yetersiz doldurmuş olan, riskli gebelik yaşayan kadınlar araştırmaya dâhil edilmemiştir. Verilerin toplanması,“Kişisel Bilgi Formu”ve ''Maternal Sağlık Gereksinimleri Ölçeği'' ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, IBM SPSS Statistics 24.0 programı ile değerlendirilmiştir. Kritik anlamlılık değeri 0,05 olarak alınmıştır. Gebelerin ortalama yaşı 29,64±5,14'tür. Gebelerin %75,1'inin çalıştığı ve %66,2'sinin orta düzeyde gelir seviyesine sahip olduğu belirlenmiştir. Maternal Sağlık Gereksinimleri Ölçeği toplam puan ortalaması 100,67±9,72'dir.
Özet (Çeviri)
Determination of Maternal Health Needs of Pregnant Women After a Destructive Earthquake This descriptive study was conducted to identify the maternal health needs of pregnant women following a devastating earthquake. The research took place between 15 August - 15 December 2023 among pregnant women impacted by the earthquake in the Hatay region. The study population consisted of pregnant women in Hatay, with a sample size calculated using simple random sampling aiming to reach at least 323 women who met the inclusion criteria. The study was completed with 346 pregnant woman. Participants included women who voluntarily joined the study, understood and spoke Turkish, were open to cooperation, had been experienced by the earthquake during pregnancy, and were in any trimester. Women with sensory impairments (vision or hearing loss), those who provided incomplete or inadequate information, and those with high-risk pregnancies were excluded. Data were collected through face-to-face interviews using a“Personal Information Form”and the“Maternal Health Needs Scale,”and analyzed with IBM SPSS Statistics 24.0, with a significance threshold of 0.05. The average age of pregnant women is 29.64±5.14. It was determined that 75.1% of the pregnant women were working, and 66.2% had a middle-income level. The mean total score of the Maternal Health Needs Scale is 100.67±9.72.