Gelişimsel dil bozukluğu tanısı olan ve olmayan 5-7 yaş 11 ay arasındaki çocuklarda sözel bellek becerilerinin ortalama sözce uzunluğuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of verbal memory skills' impact on average utterance length in children aged 5-7 years 11 months with and without developmental language disorder
- Tez No: 927484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLİM AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, 5-7 yaş 11 ay arası çocuklarda gelişimsel dil bozukluğu tanısı olan ve olmayan grupların sözel bellek becerilerinin ortalama cümle uzunluğuna etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya 15 gelişimsel dil bozukluğu tanısı olan ve 15 tanısı olmayan çocuk olmak üzere toplam 30 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara Türkçe Erken Dil Gelişim Testi uygulanmış ve oyun ortamında alınan dil örnekleri yazıya dönüştürülerek ortalama cümle uzunlukları hesaplanmıştır. Her katılımcıya Çalışma Belleği Ölçeği'nin Sözel Bellek alt testi uygulanmış ve veriler SPSS 22 ile analiz edilmiştir. Shapiro-Wilk testi, basıklık, çarpıklık değerleri ve histogram grafikleri kullanılarak bulguların normalliği değerlendirilmiştir. Bağımsız iki grup karşılaştırması için t-testi, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek için ise basit regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular, gelişimsel dil bozukluğu tanısı olmayan çocukların dil ve sözel bellek becerilerinin, tanı alan akranlarına kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sözel çalışma belleği performansının, gelişimsel dil bozukluğu tanısı olmayan grupta ortalama cümle uzunluğu, morfem ve cümle üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of verbal memory skills on the average sentence length in children aged 5 to 7 years and 11 months with and without developmental language disorder (DLD). The study included 30 participants, comprising 15 with DLD and 15 without. The participants' language skills were assessed using the Turkish Early Language Development Test, and language samples obtained in a play setting were transcribed to calculate average sentence lengths. Each participant underwent the Verbal Memory subtest of the Working Memory Scale, and the data were analyzed using SPSS 22. The normality of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test, along with skewness, kurtosis values, and histogram plots. Independent samples t-test was used for group comparisons, and simple regression analysis was applied to examine the effect of independent variables on dependent variables. The findings indicated that children without DLD had significantly higher general language and verbal memory skills compared to their peers with DLD. Additionally, verbal working memory performance was found to significantly influence average sentence length, morphemes, and sentences in the non-DLD group.