Comparison of serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) amount in infertile women with endometrioma and in unexplained infertile women
Endometriozisli infertil hastalarda ve açıklanamayan infertilitesi olan hastalarda serum nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) miktarının karşılaştırılması
- Tez No: 927486
- Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada inflamatuar markerlardan olan ve bazı hastalıkların tanı ve takibinde kullanılan NGAL, MMP-9 ve MMP-9/NGAL oranının endometrioması olan infertil hastaların tanı ve takibinde kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. 45 açıklanamayan infertilite ve 45 endometrioması olan infertil hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen endometriomalı hastalar en az 3 cm boyutunda endometrioması olan hastalar içinden seçilmiş ve bu hastalara daha sonrasında laparoskopik olarak da tanı konulmuştur. Bu hastalardan venöz kan örneği alınmış, santrifüj edilmiş ve -80 C de saklanmıştır. Ameliyattan üç ay sonra bu hastalardan yeniden venöz kan alınmıştır. Kan örneklerinde NGAL, MMP-9 ve MMP-9/NGAL oranlarına bakılmıştır. Bu sonuçlar açıklanamayan infertilite grubu ve endometrioma grubu arasında; endometrioma grubunun kendi içerisinde preoperatif ve postoperatif sonuçları açısından karşılaştırılmıştır. Endometrioma ve açıklanamayan infertilite grubu arasında ortalama yaş (32,5±3,4 ve 31,7±4,9) açısından fark bulunmamıştır, ancak AMH değerleri (1,8±0,6 ve 3,3±2,3 ng/ml) açısından iki grup arasında fark vardır (sırasıyla p=0,79; p=0,04). Endometrioma ve açıklanamayan infertilite gruplarında ortalama NGAL ve MMP-9 kan düzeyleri sırasıyla 22,0±4,0 ng/ml ve 25,4±4,9 ng/ml; 43,7±8,0 ng/ml ve 39,3±10,7 ng/ml olarak bulunmuş ve tüm sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p=0,001; p=0,012). Dört hasta takip için gelmediği için, bu hastaların sonuçları postoperatif sonuçlar değerlendirilirken analize dahil edilmemiştir. Endometrioma grubundaki hastaların ameliyat sonrası üçüncü ayda ortalama NGAL ve MMP-9 kan düzeyleri sırasıyla 24,9±4,9 ng/ml ve 27,0±4,9 ng/ml; 43,9±7,3 ng/ml ve 36,7±8,7 ng/ml olarak bulunmuştur (p=0,179; p=0,006). Endometrioma, açıklanamayan infertilite grubu ve postoperatif endometrioma hastalarının ortalama MMP-9/NGAL oranına bakıldığında 2,0±0,2, 1,5±0,2 ve 1,4±0,2 sonuçları bulundu. Endometrioma-açıklanamayan infertilite grubu arasınd ve endometrioma hastalarının preoperatif-postoperatif sonuçları arasında anlamlı bir fark bulundu (p=0,001;p=0,001). Endometrioma varlığında MMP-9/NGAL oranı ilişkisi ile ilgili ROC eğrisi analizi yapıldığında, bu değerin 1,75 üzerinde olmasının %86,1 sensivite ve %84 spesifite ile endometrioma varlığını gösterdiği tespit edildi (AUC=0,898). Sonuç olarak, NGAL kan düzeyinin endometrioma grubunda anlamlı olarak daha düşük çıkması sürpriz bir sonuç olarak nitelendirilebilir. Bununla beraber MMP-9/NGAL oranı endometrioma tanısı konulmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate whether serum NGAL, MMP-9 and MMP-9/NGAL ratio that are inflammatory markers and used for diagnosis and follow-up in some diseases can be used as a diagnostic and follow-up marker in the diagnosis of endometrioma in infertile patients. 45 unexplained infertility patients and 45 infertile patients with endometrioma were included in the study. Patients with endometriomas of at least 3 cm in size were included in the study and all patients were also diagnosed with endometrioma laparoscopically. A venous blood sample were taken from the patients, centrifuged and stored at -80 degrees. 3 months after the surgery, venous blood sample were taken again. NGAL and MMP-9 levels from the venous blood sample and MMP-9/NGAL ratio of the unexplained infertility and endometrioma group and the preoperative and postoperative results of the endometrioma group were compared. The mean age (32.5 ±3.4 vs 31.7±4.9) were not different but AMH values (1.8±0.6 vs 3.3±2.3 ng/ml) were different between endometrioma and unexplained infertility group, respectively (p=0.79;p=0.04). The mean blood level of NGAL and MMP-9 in endometrioma and unexplained group were 22.0±4.0 ng/ml and 25.4±4.9 ng/ml; 43.7±8.0 ng/ml and 39.3±10.7 ng/ml respectively and all results were statistically significant ( p=0.001;p=0.012). 4 patients did not come for follow-up, so their results were not included in the analysis when evaluating the postoperative outcomes. The mean blood level of NGAL and MMP-9 in endometrioma and same patients on postoperative third months were 24.9±4.9 ng/ml and 27.0±4.9 ng/ml; 43.9±7.3 ng/ml and 36.7±8.7 ng/ml, respectively (p=0.179;p=0.006). The mean ratio of MMP-9/NGAL in endometrioma, unexplained group and postoperative patients were 2.0±0.2, 1.5±0.2 and 1.4±0.2. All these results between endometrioma-unexplained group and endometrioma-postoperative patients were statistically significant (p=0.001;p=0.001). When we made a ROC curve analysis for the presence of endometrioma, it was observed that the MMP-9/NGAL ratio value greater than 1.75 had 86.1% sensitivity and 84% specificity in indicating the presence of endometrioma (AUC=0.898). Suprisingly, NGAL blood level was lesser in the endometrioma group. MMP-9/NGAL ratio can be useful in the diagnosis of endometrioma.