Granülomatöz mastitin steroidle tedavisinde radyolojik yanıtın nüks üzerine etkisi
Effect of radiological response on recurrence treating granulomatous mastitis with steroids
  1. Tez No: 927507
  2. Yazar: FATİH FERATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. KENAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: İdiopatik Granülamatöz Mastit tedavisinde steroidler ile tam klinik yanıt (TKY) elde edilebilmesine rağmen nüks oranları yüksektir. Ayrıca ortak kabul gören bir tedavi dozu, uygulama şekli ve tedaviyi sonlandırma kriteri yoktur. Steroidler ile tam klinik yanıt elde edilmesini takiben tedavi sonlandırılmaktadır. Literatürde steroid tedavisinin sonlandırılmasında hastanın radyolojik yanıt durumunun değerlendirilmesine yönelik bir öneri veya tartışma henüz yoktur. Amaç: İGM'nin steroid ile tedavisinde nükse etki eden faktörleri araştırmak ve tedaviyi sonlandırma kararı sadece klinik yanıta göre mi verilmeli, yoksa radyolojik yanıt da göz önünde bulundurulmalı mıdır sorusuna cevap aramaktır. Gereç Ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışması steroidler ile tedavi edilerek tam klinik yanıt alınmış, tedavisi sonlandırıldığı esnada görüntülemesi olan (USG±MRI) ve en az 30 ay takip edilmiş İGM'li hastalar ile gerçekleştirildi. Hastaların demografik özellikleri, hastalığın memedeki ortaya çıkış şekli, yaygınlığı ve tedavi geçmişi ile radyolojik yanıt arasındaki ilişki incelenirken tüm bu parametrelerin nüks üzerindeki etkileri araştırıldı. Bulgular: Steroid tedavi uygulamaları (topikal; n: 35, sistemik; n:26, kombine; n:28) ile TKY alınan ve uygun kriterleri sağlayan 89 hasta çalışmaya alındı. Tedavi sonlandırıldığı esnada 38 (%42,7) hastada kısmi radyolojik yanıt (KRY), 51 (%57,3) hastada tam radyolojik yanıt (TRY) mevcuttu. Ortalama 42 ± 10.3ay takip süresinde 22 (%27,4) hastada nüks saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: IGM is a rare, chronic, frequently recurring, benign breast disease affecting women of reproductive age. Even though complete clinical response can be achieved by steroid therapies recurrence rates are high. There is no consensus on dosage, duration, application form or termination criteria for steroid therapy. Complete clinical response is accepted as termination criteria for steroid therapy. To our knowledge there is no suggestion in the literature as to evaluate radiological response to terminate steroid therapy. Aim: Aim of this study is to investigate factors affecting recurrence in treatment of IGM with steroids and finding the answer to the question ''should decision of terminating the treatment be based on clinical response solely or should radiological response be taken into account too'' Methods: This retrospective cohort study is conducted with patients treated with steroid therapies, obtained complete clinical response, has imaging studies(USG±MRI) at the time of termination of therapy and with a follow up of at least 30 months. Patients demographical data, presentation and extent of disease, previous therapies and their relation with radiological response and all these parameters relation with recurrence has been investigated. Results: Complete clinical response is obtained with steroid treatment protocols (topical, oral or combined steroid therapy) in 89 patients in the cohort. When the treatment was terminated 38 (%42,7) patients had partial radiological response (RPP), 51 (%57,3) patiens had complete radiological response (CRR). During mean follow-up of 42 ± 10.3 months, 22 (%27,4) patients had recurrence.