Farklı tarama gövdelerinin ve diş eti yüksekliklerinin dijital ölçü sonrası implantın konumlandırma doğruluğu üzerine etkisi
The effect of different scan bodies and gingival heights on implant positioning accuracy after digital impression
  1. Tez No: 927506
  2. Yazar: CANSU BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ERGÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: İmplant üstü protezlerde başarı, implantın konumunun laboratuvara net bir şekilde aktarılmasıyla mümkündür. Dijital ölçü, ölçü doğruluğunda birçok üstünlüğe sahiptir ve bu nedenle günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat ağız içerisindeki kan, tükürük, implantın konumu ve açısı gibi bazı limitasyonlar sebebiyle ölçü doğruluğu etkilenebilmektedir. İmplantın farklı derinliklerde uygulanmasının ve dijital ölçü sırasında farklı tarama gövdelerinin kullanılmasının implantın konumlandırılmasına üzerine etkisini incelemek bu çalışmanın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, iki farklı implant firmasına ait (CARES RC Mono Scanbody, D4.1mm, H10 mm, peek, Straumann, Scanbody, RI, Microcone, Medentika) tarama gövdeleri ve analog bileşkeleri bir paralelometre yardımı ile dişli çeneye yerleştirilmiştir. Bu bileşkeyi farklı derinliklerde konumlandırabilmek adına altına akrilik buton yerleştirilmiştir. Elde edilen modellerden Ceramill Map 600+ (Amann Girrbach, Austria) laboratuvar tip tarayıcı ile her iki tarama gövdesinden 7 ayrı derinlikte olacak şekilde dijital ölçüm yapılarak 14 adet referans model elde edilmiştir. Yine aynı şekilde ayarlanmış olan tarama gövdeleri ve derinliklerden n=5 olacak şekilde TRIOS 5 ağız içi tarayıcı (3Shape, Kopenhag, Danimarka) ile 70 adet ölçüm verisi elde edilmiştir. Tüm bu dijital veriler Exocad (DentalCAD 3.1 Rijeka) yazılım programında tarama gövdelerine uygun CADCAM yazılım kütüphaneleri yüklenerek her bir dijital ölçüm için dijital analog konumlandırması yapılmıştır. Bu işlemin ardından da analog konumuna uygun şekilde dijital ti-base'ler yerleştirilmiştir. Elde edilen dijital CADCAM tasarım verileri STL dosyası formatında dışarıya aktarılmıştır. Bu veriler bir tersine mühendislik yazılımı olan Geomagic Control X (Geomagic Control, Santa Clara, Amerika Birleşik Devletleri) aracılığıyla karşılaştırılmış ve bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin derinlik ve materyal değişkenlerine göre karşılaştırılmasında İki Yönlü Varyans Analizi (2-Way-ANOVA) testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda post-hoc Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The success of implant prostheses is only possible if the position of the implant is clearly transferred to the laboratory. Digital scanning, has many advantages in impression accuracy and is therefore widely used today. However, some limitations such as blood in the mouth, saliva, position and angle of the implant can affect the accuracy of the impression. The aim of this study was to investigate the effect of applying the implant at different depths and using different scan bodies during digital impression on the positioning of the implant. Materials And Methods: In this study, scan bodies and analog components from two different implants (CARES RC Mono Scanbody, D4.1mm, H10 mm, peek, Straumann, Scanbody, RI, Microcone, Medentika) were placed on the maxillary model with a parallelometer. In order to position this junction at different depths, an acrylic button was placed underneath. From the study models, 14 reference models were obtained by making digital scanning at 7 different depths from both scanbodies with a Ceramill Map 600+ (Amann Girrbach, Austria) tabletop scanner. Similarly adjusted scanbodies and depths, with n=5, were used to obtain 70 measurement data points with the TRIOS 5 intraoral scanner (3Shape, Copenhagen, Denmark). In order to reproduce the position of the implant in the virtual model, the scanned data was loaded into dental CAD software. The library for the scanbody with the same shape as the scanned scanbody was selected. After this process, digital ti-bases were placed in accordance with the implant. The replaced file was saved in STL format. This process was applied to all scanned files. These data were compared using Geomagic Control X (Geomagic Control, Santa Clara, United States of America) and the findings were statistically evaluated. The 2-Way-ANOVA test was used to compare the data according to depth and material variables. Post-hoc Tukey test was used for multiple comparisons.