Geleneksel Türk tiyatrosunda 'meddah' ve günümüzdeki karşılığı'Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikâyesi' adlı oyunun 'meddah' özellikleri açısından incelenmesi
The tradition of meddah in Turkish theatre and its modern equivalent: An analysis of the meddah features in 'The Strange Story of Rüstemoğlu Cemal
  1. Tez No: 927508
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜKGÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun önemli anlatı biçimlerinden biri olan meddah geleneğini incelemekte ve bu geleneğin çağdaş yansımalarını ortaya koymaktadır. Meddahlık, sözlü kültür içerisinde bir eğlence unsuru olmanın ötesinde, toplumsal belleğin aktarılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmanın uygulamalı bölümünde, Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikâyesi, Cengiz Toraman tarafından yazılan bir oyun, meddah geleneğinin unsurları açısından değerlendirilmiştir. Oyunun anlatı yapısı, karakter sunumları, seyirciyle etkileşim biçimleri ve sahneleme teknikleri, meddahın geleneksel özellikleriyle ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Bu değerlendirme, meddah geleneğinin çağdaş tiyatroda nasıl yeniden yorumlandığını ve Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun modern sahne sanatlarına etkisini ortaya koymaktadır. Araştırma, meddah geleneğinin tarihsel sürekliliğini ve güncel yorumlarını ele alarak, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun kültürel mirasına yeni bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the meddah tradition, one of the prominent narrative forms of Traditional Turkish Theatre, and explores its contemporary reflections. Meddahlık is considered not only an element of oral culture but also a significant narrative tradition that plays a role in transmitting social memory. In the applied section of the study, Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikâyesi, a play written by Cengiz Toraman, is evaluated through the elements of the meddah tradition. The narrative structure, character presentations, audience interaction, and staging techniques of the play are analyzed in relation to the traditional features of meddah. This analysis demonstrates how the meddah tradition is reinterpreted in contemporary theater and highlights its influence on modern performing arts. By addressing the historical continuity and current interpretations of the meddah tradition, this research aims to provide a fresh perspective on the cultural heritage of Traditional Turkish Theatre.