Transerkeklerde testosteron tedavisi öncesi ve tedavinin 1. yılındaki metabolik parametrelerle beraber adiponektin-leptin düzeylerindeki değişim
Alterations in adiponektin and leptin levels, along with metabolic parameters, in trans men before and after one year of testoerone treaatment
  1. Tez No: 927516
  2. Yazar: NUR TERZİ ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜSTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Transgender bireylerde hormon tedavisinin metabolik etkilerine yönelik farklı sonuçlar içeren çok sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmalar metabolik parametrelerdeki değişimlerin kardiyovasküler risk artışı ile ilişkilendirilebileceğini öngörmektedir. Bununla birlikte değişimleri metabolik hastalıklar ve kardiyovasküler risk artışı yakından ilişkilendirilen adiponektin ve leptin düzeylerinin trans bireylerde değişimini inceleyen literatürde çok az çalışma mevcuttur. Biz bu çalışmada trans-erkek bireylerde testosteron tedavisi ile değişen metabolik parametreler ve adiponektin- leptin düzeylerini karşılaştırılmayı ve kardiyovasküler riskleri göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Cinsiyet Memnuniyetsizliği tanısı ile Endokrinoloji polikliniğinde takip edilen trans bireyler arasından, daha önce hormon tedavisi almamış 39 trans-erkek çalışmaya dahil edildi. Bu bireylerin testosteron tedavisi öncesi (bazal) ve 12. ay kontrollerinde boy-kilo, vücut kompozisyon parametreleri, sistolik-diyastolik kan basıncı ölçümleri yapıldı. Bireylerden, bazal ve 1.yıl kontrollerinde en az 8 saat gece açlığı sonrasında kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden hormon profili ve bazı metabolik parametrelerin ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerden Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance (HOMA-IR) ve Serbest androjen indeksi (FAI) hesaplandı. Sonradan çalışılacak parametreler (adiponektin, leptin) için alınan fazla kan örnekleri santrifüj edildikten sonra -20 santigrad derecede hastanemiz endokrinoloji laboratuvarında muhafaza edildi. Tüm hasta kan örnekleri toplandıktan sonra örnekler -20 santigrad dereceden çıkarılarak adiponektin ve leptin düzey ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 39 trans-erkek verisi incelendi. Çalışmaya katılan bireylerin ortalama yaşı 25,1 ± 4,5 idi. Testoreron tedavisi sonrası VKİ'de istatiksel olarak anlamlı artış saptandı (25,6±5 → 26,3±4,6; p=0,02). Vücut kompozisyon parametrelerinde testosteron tedavisi ile yağ kitlesi ve yağ yüzdesinde istatiksel olarak anlamlı azalma (sırasıyla 19,6±8,3 → 15,6±6,8; p0,05). Leptin düzeyleri ile VKİ, yağ kitlesi ve kas yüzdesi arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edildi. SONUÇ: Trans-erkeklerde 1 yıllık testosteron tedavisi sonrası VKİ'de artış ve vücut kompozisyon parametrelerindeki değişim leptin düzeylerinde azalma ile direkt ve istatiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkilidir. Adiponektin düzeylerinde tedavi sonrası anlamlı değişim ve diğer parametreler ile korelasyon tespit edilmedi. Sonuç olarak; tedaviye bağlı trigliserid artışı ve HDL de düşme olduğu, yağ dokusunda azalma ve kas dokusunda artış ile beraber bu parametrelerin leptin düşüşü ile ilişkili olduğu ancak kardiyovasküler risk faktörleri açısından belirgin değişikliğe yol açmadığını söylemek mümkündür. ANAHTAR KELİMELER: trans-erkek, testosteron tedavisi, adiponektin, leptin, kardiyovasküler risk
Özet (Çeviri)
Objective: Numerous studies have reported varying results regarding the metabolic effects of hormone therapy in transgender individuals. These studies suggest that changes in metabolic parameters may be associated with an increased risk of cardiovascular disease. However, there are few studies in the literature examining the changes in adiponectin and leptin levels — biomarkers closely related to metabolic diseases and cardiovascular risk — in transgender individuals. This study aimed to evaluate changes in metabolic parameters and adiponectin-leptin levels in transgender men undergoing testosterone therapy and to assess potential cardiovascular risks. Materials and Methods: A total of 39 transgender men, who had not previously received hormone therapy and were being followed at the Endocrinology outpatient clinic of Marmara University Pendik Research and Training Hospital with a diagnosis of gender dysphoria, were included in the study. Body weight, height, body composition parameters, and systolic-diastolic blood pressure measurements were recorded at baseline and after 12 months of testosterone therapy. Blood samples were collected after at least 8 hours of fasting at baseline and after one year. Hormonal profiles and several metabolic parameters were measured, and the Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance (HOMA-IR) and Free Androgen Index (FAI) were calculated. Additional blood samples for adiponectin and leptin measurements were centrifuged and stored at -20°C until analysis. After all samples were collected, adiponectin and leptin levels were measured. Results: Data from 39 transgender men were analyzed, with a mean age of 25.1 ± 4.5 years. A significant increase in BMI was observed after testosterone therapy (25.6 ± 5 → 26.3 ± 4.6; p=0.02). Body composition analysis revealed a significant decrease in fat mass and fat percentage (19.6 ± 8.3 → 15.6 ± 6.8; p0.05). A significant correlation was found between leptin levels and BMI, fat mass, and muscle percentage. Conclusion: In trans men, the increase in body mass index (BMI) and alterations in body composition parameters observed after one year of testosterone therapy are directly and statistically significantly associated with a reduction in leptin levels. No significant changes in adiponectin levels, nor any correlations between adiponectin and other metabolic parameters, were identified following treatment. In conclusion, it can be stated that testosterone therapy leads to an increase in triglyceride levels and a decrease in HDL, along with a reduction in adipose tissue and an increase in muscle mass, and these changes are associated with a decrease in leptin levels. However, these alterations do not appear to cause a significant change in cardiovascular risk factors. KEYWORDS: trans men, testosterone therapy, adiponectin, leptin, cardiovascular risk