Kadın voleybolcularda yarışma kaygısının yönü ve yoğunluğunun yordayıcıları
Predictors of the direction and intensity of competition anxiety in female volleyball players
- Tez No: 927515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET SUHA YÜKSEL, PROF. DR. PERİCAN BAYAR KORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı; kadın voleybolcularda yarışma kaygısının yönü ve yoğunluğunun kişilik, psikobiyososyal deneyimler ve duygu durumları değişkenleri açısından yordayıcılığının boylamsal olarak incelenmesi; ikinci amacı ise, Performansla İlişkili Psikobiyososyal Deneyimler Envanteri (PİPDE–Spor) ve Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2 Değiştirilmiş Versiyonunun Türk popülasyonu için geçerliği ve güvenirliğinin test edilmesidir. Çalışmanın ilk amacı için çalışmaya KFC Kadınlar 1. Liginde yer alan 100 kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFKÖ), Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2'nin Değiştirilmiş Versiyonu, Performansla İlişkili Psikobiyososyal Deneyimler Ölçeği (PİPDÖ–Spor) ve Spor Duygu Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, boylamsal araştırma deseni kapsamında sporculardan sezon başı, sezon ortası ve sezon sonu olmak üzere 3 farklı maç öncesi ve sonrasında toplanmıştır. Araştırma kapsamında ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi, Çoklu Adımsal Regresyon Analizi, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplarda T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to longitudinally examine the direction and intensity of competition anxiety in relation to personality, psychobiosocial experiences and mood variables in female volleyball players; the second aim was to test the reliability and validity of the Performance Related Psychobiosocial Experiences Inventory (PIPDE-Sport), and the Competition State Anxiety Inventory-2 Modified Version for the Turkish population. For the first aim of the study, 100 female athletes from the KFC Women's 1st League participated voluntarily. The participants were administered the Five Factor Personality Scale (FFPS), the modified version of the Competitive State Anxiety Inventory-2, the Performance Related Psychobiosocial Experiences Scale (PRPS-Sport) and the Sport Emotion Scale. The data were collected from the athletes before and after three different matches (early season, mid-season and end of season) as part of a longitudinal research design. Pearson product moment correlation analysis, multiple stepwise regression analysis, repeated measures analysis of variance and independent groups t-test were used to determine the relationship between the variables considered in the research. The margin of error was taken at .05.