Mobil cihazlar için entegre OCR teknolojisi ile etkin ve hızlı metin okuma
Efficient and fast text reading with integrated OCR technology for mobile devices
  1. Tez No: 927520
  2. Yazar: EVREN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETCAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, kullanıcı ihtiyaçlarını ve teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurarak kullanıcıların mobil cihazlarda metin okuma deneyimini bir üst seviyeye taşımayı ve metin içeriklerini hızlı bir şekilde okumalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Özellikle“optik karakter tanıma”(OCR) teknolojisi kullanılarak, kullanıcıların mobil uygulamalara yükledikleri resimlerdeki metinleri tanıma ve çözümleme süreci üzerinde durulmaktadır. OCR teknolojisi, resim formatındaki metinleri dijital hale getirerek metinleri düzenlemek ve analiz etmek için kullanılabilir. Bu tez, OCR teknolojisinin mobil cihazlarda nasıl daha verimli kullanılabileceğini incelemektedir. Tezin bir parçası olarak geliştirilecek olan mobil uygulama, kullanıcıların yoğun zamanlarında uzun metinleri hızlı okuma teknikleri kullanarak zaman kazanmalarına yardımcı olacaktır. Hızlı okuma teknikleri, kullanıcıların metnin belirli bölümlerine odaklanarak veya metin özetlerini çıkararak metni daha kısa sürede anlamasına olanak sağlar. Bu, kullanıcıların önemli bilgileri kaçırmadan kısa sürede daha fazla içerik okuyabilmesine olanak tanır. Bu çalışmada farklı demografik bilgilere sahip kullanıcılar ile birlikte bir anket gerçekleştirilmiştir. Kullanıcıların belirli senaryolarda mobil uygulamayı kullanma deneyimleri gözlemlenmiştir. Bu gözleme dayanarak mobil cihazlara entegre OCR teknolojisinin ne kadar etkili olduğu ve kullanıcı deneyimine nasıl katkıda bulunduğu incelenmiştir. Mobil uygulamalar sayesinde metin okuma sürecini hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek kullanıcılara hem günlük hayatlarında hem de iş süreçlerinde önemli bir avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to take users' text reading experience on mobile devices to the next level and enable them to read text content quickly, taking into account user needs and technological developments. In particular, the focus is on the process of recognizing and analyzing texts in images uploaded by users to mobile applications by using“optical character recognition”(OCR) technology. OCR technology can be used to edit and analyze texts by digitizing text in image format. This thesis examines how OCR technology can be used more efficiently on mobile devices. The mobile application, which will be developed as part of the thesis, will help users save time during their busy times by using fast reading techniques for long texts. Speed reading techniques allow users to understand the text in a shorter time by focusing on specific parts of the text or making text summaries. This allows users to read more content in a short time without missing important information. In this study, a survey was conducted with users with different demographic information. Users' experiences of using the mobile application in certain scenarios were observed. Based on this observation, it was examined how effective OCR technology integrated into mobile devices is and how it contributes to the user experience. Accelerating the text reading process and making it more efficient thanks through mobile applications will provide users with a significant advantage in both their daily lives and business processes.