İlkokulda filmlerle zenginleştirilmiş STEM uygulamalarında kullanımının öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine, STEM'e ilişkin tutumlarına ve STEM alanlarındaki mesleklere yönelik ilgilerine etkisi
The effect of the use of STEM applications enriched with movies in primary school on students' 21st century skills, attitudes towards STEM and interest towards professions in STEM fields
- Tez No: 927554
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ŞENLER PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokulda filmlerle STEM uygulamalarının; öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine, STEM'e ilişkin tutumlarına ve STEM alanlarındaki mesleklere yönelik ilgilerine olan etkisini belirlemektir. Bu araştırmada nicel araştırma türlerinden olan zayıf deneysel modellerden tek grup ön test-son test deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 20 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, STEM Tutum Ölçeği ve STEM Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ön test-son test karşılaştırmasında nonparametrik yöntemlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır Değişkenlerin uygulamaya göre farklılaşmasının incelenmesinde ise t-testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, STEM eğitiminin özellikle bilgi ve teknoloji okuryazarlığı, girişimcilik ve inovasyon, sosyal sorumluluk ve kariyer bilinci gibi alanlarda öğrencilerin becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin fen, teknoloji ve mühendislik alanlarına yönelik meslek ilgilerinin ve STEM'e yönelik tutumlarının arttığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of STEM applications with movies in primary school on students' 21st century skills, attitudes towards STEM, and interest in STEM professions. In this study, one group pretest-posttest design, one of the weak experimental models, which is one of the quantitative research types, was used. The sample of the study consisted of 20 primary school 4th grade students. Multidimensional 21st Century Skills Scale, STEM Attitude Scale and Interest Scale for STEM Professions were used to collect the data. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 20.0 package program. Wilcoxon Signed Ranks Test, one of the nonparametric methods, was used in the pre-test-post-test comparison, and t-test was used to examine the differentiation of variables according to the application. The results of the analysis showed that STEM education improved students' skills especially in areas such as information and technology literacy, entrepreneurship and innovation, social responsibility and career awareness. In addition, it was revealed that students' professional interest in science, technology and engineering fields and their attitudes towards STEM increased.