Ebru Nihan Celkan'ın oyunlarında 2000 sonrası Türkiye'deki toplumsal dönüşümlerin incelenmesi
An analysis of post-2000 social transformations in Turkey through Ebru Nihan Celkan's plays
  1. Tez No: 927560
  2. Yazar: BESTE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAŞ İYİBOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından günümüze kadar geçen süreçte toplumsal ve siyasal olayların tiyatroya etkilerini, özellikle kadın oyun yazarlarının perspektifinden ele almaktadır. Cumhuriyet'in ilanıyla başlayan toplumsal modernleşme çabaları, kadınların toplumsal hayattaki görünürlüğünü artırmış ve kadın temalarının tiyatroda ele alınmasını mümkün kılmıştır. Çalışma, özellikle 2000 sonrası Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı Olayları, Onur Yürüyüşleri ve feminist kadın hareketlerinin tiyatroya yansımalarını, Ebru Nihan Celkan'ın oyunları üzerinden incelemektedir. Celkan'ın eserleri, bireyin toplumsal ve kimlik mücadelesini feminist ve eleştirel bir perspektifle ele alarak bu dönemin ruhunu yansıtmaktadır. Çalışma, Ebru Nihan Celkan'ın seçili oyunları üzerinden toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın sorunları ve bireysel özgürlük temalarını detaylı bir şekilde analiz etmektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of social and political events on theater from the proclamation of the Republic of Turkey in 1923 to the present day, with a particular focus on the perspective of female playwrights. The social modernization efforts initiated with the establishment of the Republic increased the visibility of women in public life and enabled the exploration of women's themes in theater. Specifically, the study analyzes the reflections of significant events in post-2000 Turkey, such as the Gezi Park Protests, Pride Marches, and feminist women's movements, on theater through the works of Ebru Nihan Celkan. Celkan's plays reflect the spirit of the era by addressing individual struggles for identity and societal challenges from a feminist and critical perspective. The study provides a detailed analysis of themes such as gender equality, women's issues, and individual freedom through selected works of Ebru Nihan Celkan.